Mezi těmi, kdo přestřihli stužku k novým ubytovacím prostorám na druhém nádvoří hradu, byl i ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl, starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl a mistr kovářského řemesla Igor Kitzberger.

„Jsem rád, že se nám po deseti letech konečně podařilo realizovat ubytovací zařízení na Helfštýně. Původní záměr byl vystavit ubikaci přímo nad Studiem na třetím nádvoří, ale památkáři nám dělali problémy. Proto jsme využili prostor monsardy nad restaurací,“ řekl František Hýbl, ředitel Muzea Komenského v Přerově, které má hrad Helfštýn ve své správě.

Po celý týden zde bude ubytovaná kovářská rodina Kitzbergerů z Rožnova pod Radhoštěm, která se letos již podruhé účastní kovářského fóra na hradě Helfštýně.

„Jestliže chceme, aby Helfštýn prosperoval, potřebujeme zde zázemí, které poslouží například právě účastníkům každoročního kovářského fóra či pravidelně pořádaným kurzům pro umělecké kováře zde na hradě.

Účastníci kurzu za jednu noc strávenou na hradě zaplatí včetně stravy a poplatku za kurz zhruba tisíc korun. V ubytovně, jejíž rekonstrukce stála zhruba dva miliony korun, se vyspí až dvanáct uměleckých kovářů. Je zde zařízení jak pro muže, tak i pro ženy kovářky. Prostory nejsou určeny pro běžné ubytování návštěvníků hradu,“ doplnil František Hýbl.