Na nádvoří se mohli po náročné cestě zahřát lahodnou kávou z domácí pražírny, pochutnat si na dobrotách z udírny nebo bramboráku. Vstupné na hrad bylo symbolické - padesát korun.

Na Helfštýně si dali sraz turisté z celé Moravy, zástupci obcí, ale i členové nejrůznějších spolků - od chovatelů tibetských dog přes legionáře až po skupiny historického šermu. Z Jerlochovic u Fulneku dorazil i chovatel tibetských dog Petr Tičer.

„Je to oficiálně patnáctý ročník našeho setkání, kvůli počasí je ale účast o něco slabší než v minulých letech. Pejsek je mladý a zvládá to dobře, ale kdyby nepršelo, asi bychom šli pěšky. Tentokrát jsme raději jeli autem,“ popsal chovatel.

Jezernický viadukt, ilustrační foto.
Dopravci kritizují výluku na frekventované trati mezi Přerovem a Hranicemi

Rakousko-uherští vojáci

Na novoročním výstupu nechyběli ani vojáci v dobových uniformách z Rakousko-Uherska.

„Počasí je normální, jako na frontě. Někteří kluci jsou v uniformách M08 z počátku první světové války, my s kolegou jsme za třetí pěší pluk Kroměříž. Sešli se tu naši členové z Přerova, ale i Opavy, Ostravy nebo Kopřivnice,“ přiblížil amatérský vojenský historik Josef Huvar.

Déšť neodradil ani Břetislava Kašpárka s Martinou Svobodovou, kteří hrad zdolali po cestě z Lipníku.

„Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. My jsme dobře oblečení a máme dobrou náladu. Bude tu trochu méně lidí, ale my si to užijeme, protože nebude takový nával,“ smál se Břetislav Kašpárek.

„Do Lipníku jsme dojeli autem a ušli pár kilometrů nahoru. Chceme se trochu protáhnout a shodit povánoční kila,“ prozradila Martina Svobodová.

Švihlý pochod v Brně
Olomoucí projde pochod švihlé chůze. Přidat se může každý

Konečně změna

Na nepřízeň počasí si nestěžuje ani kastelán hradu Jan Lauro.

„Máme konečně změnu - už jsme si vyzkoušeli mráz, sníh, mlhu - a teď i déšť, který nám ve sbírce chyběl, takže z toho máme radost,“ pochvaloval si Lauro. Tradice novoročního výstupu na Helfštýn se píše zhruba od roku 1981.

„V posledních desíti letech sledujeme raketový nárůst zájmu a návštěvnosti této akce, i když se za celou tu dobu nic nezměnilo. Vždy chystáme pouze základní zázemí hradu, zpřístupňujeme toalety, pouštíme vodu, topíme v restauraci a připravujeme teplé nápoje,“ popsal kastelán.

„Loňský ročník byl rekordní a dorazilo na něj přes pět tisíc lidí, takže jsme se dostali někam nahoru. Myslím, že se tím deštěm vrátíme do čísel, která byla před desíti lety - a zase budeme mít od příštího roku pěkný důvod upínat se ke zlepšování výsledků,“ poznamenal.

Zástupci města předali ve čtvrtek 4. ledna klíče stavebníkům, kteří se pustí do nejnáročnější rekonstrukce za poslední roky v Přerově. Práce na proměně zchátralé budovy na náměstí na nové sídlo magistrátu vypuknou naplno příští týden.
VIDEO: Město předalo klíčky, na náměstí startuje rekonstrukce 'ostudy' Přerova

Na velké návštěvnosti se podílejí nejen ryzí turisté a členové klubových odnoží.

„Jsou to i zástupci obcí, pro které je to dlouholetá tradice. Dokonce jsem zaslechl od zastupitelů a starostů z okolí, že posílali informační SMS zprávy a dopředu svolávají společný start, případně přiblížení autobusem nebo vlakem,“ doplnil.

Účastníci novoročního výstupu si mohli prohlédnout všechna nádvoří a zpřístupněn byl i renesanční palác.

„Přístupný je celý areál včetně výhledů z husitské věže a vyhlídkové plošiny hradního paláce. V hospodě navařili polévku a mají teplé nápoje, jede srubový stánek, u kterého lidé dostanou bramboráky, vedle je udírna. Na třetím nádvoří je kavárna z rodinné pražírny, kde se vaří káva alternativním způsobem,“ zmínil.

Silvestrovská show otužilců v řece Bečvě v Přerově, 31. prosince 2023
VIDEO: Otužilci řádili v dravé Bečvě. Byl to zápas, přiznali

Klub českých turistů SK Přerov, který je spolupořadatelem akce, nabízel v předsálí H- studia propagační materiály a pamětní razítka.

„Zájemci dostanou pamětní diplom, razítko, magnetky, samolepky a odznaky. Je vidět, že je letos účast slabší. Vždy rozdáme kolem tisícovky diplomů, ale ráno přišlo jen asi padesát lidí. Nejvzdálenější účastník zatím dorazil z Břeclavi,“ zmínila za pořadatele Bronislava Šaradínová.