Poslední srpnový víkend tam totiž už tradičně patří mezinárodnímu setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston.

Správa hradu očekává, že si letošní sedmadvacátý ročník nenechá ujít na pět stovek kovářů a dalších odborníků z různých profesí, které mají blízko černému řemeslu.

„Máme přihlášených na pět stovek účastníků z různých zemí světa. Jde však nejen o kováře, ale třeba i o architekty či kunsthistoriky. Konečné číslo však může být ve skutečnosti o něco vyšší. I letos by se měli dostavit účastníci z okolo dvaceti různých zemí. Nejvíce účastníků očekáváme tradičně z Itálie, Německa, Rakouska a Polska, ale přijet by měli i kováři z Kolumbie, Izraele či Malajsie,“ uvedla vedoucí správy hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Hefaistonu bude tradičně předcházet Kovářské fórum, které bude slavnostně zahájeno za doprovodu historické skupiny Codex v sobotu 23. srpna.

Na něm bude tentokrát po celý týden pro hrad tvořit rozměrnou plastiku akademický sochař Igor Kitzberger spolu se svými kolegy. „Budou zde vyrábět plastiku Jana Amose Komenského,“ upřesnila Kleckerová.

Toto dílo pak bude k vidění na navazujícím víkendovém Hefaistonu. Letošní ročník se poprvé uskuteční bez přítomnosti nestora uměleckých kovářů a jednoho ze zakladatelů Hefaistonu Alfreda Habermanna, který letos na jaře zemřel.

Pořadatelé Hefaistonu plánují, že zesnulému Mistru černého řemesla během akce spolu s účastníky věnují vzpomínku.