Jedna z největších investic ve městě za poslední léta si vyžádá náklady ve výši asi 150 milionů korun.

Zástupci vedení radnice přitom přiznali, že by si město bez dotace 100 milionů korun z Regionálního operačního programu Evropské unie nové nádraží nemohlo vůbec dovolit.

„Kdo dobře poslouchal projev pana primátora, tak určitě slyšel, že dotace byla ve výši 100 milionu korun. Pak se ale pan primátor opravil a řekl, že to bylo 99 milionů 999 tisíc korun a 990 haléřů. Já bych tedy teď panu primátorovi rád dal tu symbolickou jednu korunu, aby mohl našim následníkům říci, že to bylo více než 100 milionů korun,“ zažertoval během slavnosti olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

Po symbolickém odevzdání jedné koruny poklepal olomoucký hejtman Martin Tesařík spolu s přerovským primátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD) na základní kámen stavby autobusového nádraží v Přerově.

„Nádraží je pro statutární město Přerov významnou investicí a dotace sto milionů na tuto akci je jedna z největších v rámci Olomouckého kraje,“ poznamenal dále hejtman. Podle náměstka přerovského primátora Josefa Kulíška (ODS) se do autobusového nádraží několik desítek let neinvestovalo.

„To, co nás tedy čeká, není rekonstrukce, ale úplně nová stavba. Zahrnuje výměnu povrchu vozovky, kompletní prostorové přebudování a zastřešení stanovišť, či zbudování zázemí pro řidiče,“ nastínil Kulíšek.

Podle něj se vyšplhají celkové náklady z původních 137 milionů na více než 150 milionů korun. Díky novému nádraží se výrazně zvýší komfort cestujících, kteří se potřebují přepravit do Přerova, nebo jsou odkázáni na městskou hromadnou dopravu.

Město nyní také zvažuje, že posvětí developerský záměr na zbudování nového obchodně společenského centra v prostoru mezi autobusovým a vlakovým nádražím. „Návrh memoranda předložíme zastupitelům už na příštím jednání, “ podotkl Kulíšek.

Cestující a řidiči aut, projíždějící Přerovem, se budou muset po dobu trvání prací smířit s dopravním omezením. „Od poloviny dubna zahájí provoz v přilehlých ulicích provizorní autobusové nádraží, kam se přemístí některé zastávky. Část stanovišť bude ale během první etapy zachována,“ nastínil vedoucí odboru rozvoje magistrátu Pavel Gala.

Město chce stihnout zbudování nového autobusového nádraží ještě v letošním roce. „Oficiálně má stavba trvat od dubna letošního do dubna příštího roku. Chtěli bychom však, aby byla hotová už do konce tohoto roku,“ uzavřel náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek.