Výstava na Helfštýně mapuje třicet let mezinárodního setkání mistrů černého cechu

Průřez třicetiletou historií Hefaistonu představuje expozice, která začala v sobotu odpoledne ve výstavních prostorách hradu Helfštýna.

Výsledkem mnohaleté tradice je neuvěřitelných 1 200 exponátů, které pro hrad v rámci Hefaistonu umělečtí kováři vyrobili.

„Snažili jsme se vybrat ty nejzajímavější z nich tak, aby se každé dílo vázalo k jedné kategorii. Zastoupena je tedy klasická práce, volná plastika, damascenské kování, kovolitecká tvorba či šperky. Zajímavostí jsou i novoročenky, které zhotovili Ondřej Bartošek, Pavel Tasovský a Václav Kitzberger,“ přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

Zrak návštěvníků na první pohled upoutají tři monumentální plastiky z dílny studentů Střední umělecko-průmyslové školy v Turnově, zaujmou ale i práce italských mistrů či netradiční kované novoročenky.

Součástí slavnostní vernisáže bylo v sobotu i vzpomínání na uplynulé ročníky a zejména na nejvýraznější osobnost, jež se k tomuto svátku váže – zesnulého nestora uměleckých kovářů Alfreda Habermanna.

„Aby mohlo zázemí na hradě vzniknout, musel se objevit odborník na slovo vzatý, který by byl schopen zaštítit rekonstrukce a stavební úpravy. Tím odborníkem nebyl nikdo jiný než Zdeněk Gardavský, který na Helfštýně strávil více než půl století svého života. V roce 1986 a 1987 upravil prostory pro možnost výstav uměleckého kovářství a o dva roky později se postaral o to, že byla zrekonstruována hradní kovárna a vzniklo studium s ateliérem, kde mohl profesor Habermann pořádat své umělecko-kovářské kurzy,“ řekl Jan Lauro.

Do minulosti se vrátil také Karel Bureš, jeden z přítomných mistrů černého cechu.

„Hefaiston byl pro nás vždycky velkým kovářským svátkem, něco jako pro muslima pouť do Mekky. S Afredem Habermannem, jehož osobnost k němu neodmyslitelně patřila, jsme měli podobné životní a filozofické názory, přestože naše výtvarné cítění bylo trochu jiné, “ zmínil.

Exponáty, mapující třicetiletou tvorbu Hefaistonu, můžou návštěvníci obdivovat na hradě až do konce října.