„Zhotovení díla se tentokrát ujme český kovář Lukáš Kučera, který s pěticí dalších chlapů vytvoří plastiku, inspirovanou politickou situací a válečným konfliktem. Originální výtvor se stane součástí sbírky uměleckého kovářství na Helfštýně, která už čítá přes tisíc tři sta exponátů,“ přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

Návštěvníci mohou pozorovat, jak plastika na kovářském nádvoří vzniká, od pondělí 20. do pátku 25. srpna, a to s výjimkou pondělí, kdy je zavřeno.

„Pětatřicáté Kovářské fórum startuje v sobotu večer slavnostním zahájením. Vedoucí týmu na něm představí dílo, na němž budou umělci celý týden pracovat. Jeho finální podobu pak spatří široká veřejnost na Hefaistonu,“ zmínil Jan Lauro.

Kosterní pozůstatky, které našli minulý týden stavebníci při rekonstrukci průchodu domu na Žerotínově náměstí v Přerově, podrobili zkoumání antropologové.
Přerov: Nález koster na Žerotínově náměstí? Antropolog určil stáří dítěte i muže

Na vůni rozžhavených výhní a řinčení kovadlin, které jsou typické pro celosvětové setkání uměleckých kovářů Hefaiston, se mohou návštěvníci těšit od pátku 25. do neděle 27. srpna. Na druhém nádvoří, ale i v přilehlých částech budou vystaveny kované exponáty.

„Účastníci Hefaistonu většinou přijedou rovnou na místo a zaregistrují se v infocentru na hradě. Už teď máme ale přihlášených kolem tří stovek uměleckých kovářů z celého světa. K nejvzdálenějším destinacím, ze kterých dorazí, patří Spojené státy americké, Japonsko nebo Austrálie. Největší podíl představují čeští kováři, kterých jsou dvě stovky. Řada z nich přivezla exponáty, někteří budou kovat a ostatní soutěží, takže se máme na co těšit,“ řekl Lauro.

Jaký byl Hefaiston 2022? Podívejte se 

Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Největším lákadlem Hefaistonu je vždy živá tvorba, která vzniká přímo před zraky návštěvníků. Umělečtí kováři budou pracovat celý víkend na desíti rozžhavených výhních a na zhotovení díla mají pevně daný časový limit.

Umělecká díla se na Hefaistonu hodnotí v několika kategoriích - zvlášť klasické kovářské práce, volná tvorba a komorní plastika, šperky, damascénské a kovolitecké práce. Samostatnou kapitolou jsou demonstrované práce.

Součástí kovářského svátku je i doprovodný program. „Rozhodli jsme se nechat o víkendu, kdy se koná Hefaiston, celý areál otevřený, aby si lidé mohli vychutnat prohlídku Helfštýna včetně renesančního paláce a užít si návštěvu koncertů,“ shrnul kastelán.

Ve Vídeňském křídle tovačovského zámku se před lety natáčely některé díly populárního seriálu Četnické humoresky.
Historické domy a zámek v Tovačově lákají tvůrce četnických seriálů

V pátek 25. srpna se mohou posluchači těšit v 18 hodin na koncert Medial Banana, ve 20 hodin následuje Martin Láska Band a ve 22 hodin ohňová show. Od 23 hodin si lidé užijí kytarové jamování před hradem.

Sobotní program nabídne v 19 hodin koncert Letní Kapely, ve 22 hodin promítání a od 23 hodin cimbálovou muziku na louce před hradem.

Hefaiston loni patřil k nejnavštěvovanějším událostem na Přerovsku. Poslední víkend v srpnu 2022 na něj dorazilo 648 mistrů černého cechu z patnácti zemí světa a třídenní akce přilákala 9 464 návštěvníků.

Loňská návštěvnost na Helfštýně podle kastelána lámala rekordy a byla vůbec největší od zpřístupnění hradu.

Výstava světově uznávaného fotografa Jana Saudka v Galerii města zahájila v pátek odpoledne Svatovavřinecké hody v Přerově.
VIDEO: Výstava děl Jana Saudka začala, slavný exponát se prodal už na vernisáži

„I letošní sezona je velmi silná a například noční prohlídky Palác žije zrakem, jejichž součástí byl i videomapping na hradbách, se těšily mnohonásobně většímu zájmu veřejnosti. Zrušili jsme totiž rezervace a promítali každou půl hodinu, takže najednou na akci, již jsme měli vymezenou pro dvě stě lidí, dorazilo přes osm set návštěvníků. Ti si až do nočních hodin užili skvělou podívanou,“ popsal Lauro.

Lidé si vychutnají další ochutnávku hradu smysly také 16. září - tentokráte hmatem. „Je to akce spojená s řemesly a možností potěžkat si zbraně skupiny historického šermu. Ve stejný den proběhne slavnostní zahájení výstavy kreseb kamenických detailů ze Starého královského paláce a Svatovítské katedrály Pražského hradu od Petra Chotěbora,“ uzavřel Jan Lauro.