Havárie na vodovodním řadu způsobila na půdě gymnázia malou pohromu. „V jednom z kabinetů vyletěla baterie a voda protekla až do suterénu. Valila se po schodech dolů a zaplavila učebny s počítačovou technikou, tělocvičnu a kabinety," vylíčila zástupkyně ředitelky školy Pavla Kadaníková.

Podle ní jsou zničené nejen knihy, ale také počítače či tiskárny.

„Budeme rádi, když se nám podaří zachránit alespoň nábytek, a to jsme před rokem celou škodu vymalovali," ukazovala rukou na mokré mapy na stěnách.

Kabinet němčinářů vyvázl bez úhony

Nejvíce poničený je vestibul a třídy v suterénu, část budovy ale zůstala ušetřena. Například v kabinetu anglického jazyka vyklízeli nábytek školníci společně se zaměstnanci školy. Naproti tomu kabinet němčinářů vyvázl bez úhony.

Podle ředitelky Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy Romany Studýnkové potrvá oprava několik dní a podařilo se ji domluvit velmi rychle. Budova školy sice patří městu, ale vybavení učeben je v majetku kraje. „Opravu budeme hradit z pojistky, kterou máme uzavřenou," řekla.

Místo školy na procházku

Snad jediným, komu zatopené učebny nevadily, byli studenti vyšších ročníků gymnázia. Kvůli havárii bylo totiž vyhlášeno mimořádné ředitelské volno.

„Přijela jsem do školy a u vchodu mi řekli, že vyučování není. Tak jsme se šly s kamarádkou aspoň projít po městě. Takové prázdniny se občas hodí, když je venku hezky," řekla jedna z oslovených studentek.

Podle zástupců vedení školy potrvá mimořádné volno až do pátku.

„Zatímco pro studenty nižších ročníků gymnázia jsme výuku zajistili v sousední budově Střední pedagogické školy, vyšší ročníky budou mít volno," upřesnila zástupkyně ředitelky školy Pavla Kadaníková.

Opravy ve školských budovách muselo řešit město i v létě.

„Kvůli havarijnímu stavu jsme museli provést opravu kanalizace pod tělocvičnou na Základní škole Trávník. Ze stejného důvodu se spravovalo také sociální zařízení v šatně u tělocvičny na ZŠ Boženy Němcové. Řešili jsme i havárii na škole U Tenisu, kde došlo ke statickému narušení jedné z učeben," uvedl již dříve náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (T0P 09).