Už za několik měsíců je čeká stěhování do moderního komplexu jednadvacátého století, jehož stavba přijde na 240 milionů korun.

V rozlehlém areálu se nyní upravují vnitřní prostory tak, aby mohl začít už v létě sloužit svému účelu.

Budova nové hasičské zbrojnice v ulici 9. května už je postavená a v současné době probíhají stavební úpravy vnitřních prostor.

„Ve finále jsou práce na elektroinstalaci, vzduchotechnice a hotové jsou i rozvody. Intenzivně se pracuje na všech objektech, které jsou součástí komplexu na ploše 12 tisíc metrů čtverečních,“ přiblížil šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček.

Profesionální sbor konečně získá prostorné garáže pro svou techniku.

„Dnes stojí tři hasičská auta za sebou a garáž slouží jako šatna. Techniku sem můžeme konečně přemístit i z Lipníku nad Bečvou a v podmínkách, jaké si zaslouží. Zatímco na současné stanici máme sedm výjezdových vrat, tady jich je dvacet tři. Jsou zde i pomocné prostory - mycí box nebo dílna. V nové montážní jámě je možné provést servis, údržbu a opravu vozidla,“ upřesnil.

Hasiči budou moci přímo v areálu také natankovat.

Změní se i podmínky pro výcvik jednotek - v komplexu se nachází sportoviště s běžeckou dráhou a hřištěm, ale i tělocvična s posilovnou.

„Součástí venkovního areálu je tartanový ovál na překážkový běh, uprostřed je multifunkční hřiště s parametry na sporty jako jsou malá kopaná, tenis nebo nohejbal,“ vyjmenoval Miroslav Čoček.

K výcviku bude sloužit železobetonová cvičná věž - ocelová konstrukce se simulací pěti nadzemních podlaží schodiště.

„Okna simulují panelový dům, takže zde můžeme provádět i zásah po fasádě a s výškovou technikou. Do této doby probíhá výcvik v panelových domech v Přerově, což je dosti komplikované,“ doplnil.

Do nové zbrojnice se přesune nejen profesionální sbor hasičů s technikou, ale i veškerá administrativa. V objektu bude dislokováno Centrum krizového řízení a zasedat zde má i Bezpečnostní rada města, která se schází v případě mimořádných událostí - například povodní. Zasedat tu bude i povodňový štáb.

Že se budova nachází v ulici 9. května na okraji Přerova, je pro hasiče spíše výhodou. Proplétat se hustou dopravou při výjezdu ze stávající zbrojnice na Šířavě, která je v těsném sousedství nákupní galerie, je totiž čím dál složitější.

„Komunikace v ulici 9. května bude z důvodu bezpečnosti nově osazena světelnou signalizací. Červené semafory se objeví na čtyřech místech - mají zastavovat hlavní směr od centra Přerova a Horní Moštěnice, další semafor bude umístěný na boční příjezdové komunikaci z areálu ČSAD a čtvrtý na komunikaci K Moštěnici. Když se čtyři semafory spustí, udělají našemu výjezdu uzávěru. Pokud to budou řidiči respektovat, tak bude výjezd bezproblémový,“ podotkl.

Umístění zbrojnice je pro hasiče ideální - nachází se mimo zátopovou zónu s ideální dojezdovou vzdáleností.