Rozdíl mezi minulostí a současností je patrný už na první pohled. A dá se změřit i na metry.

„Zatímco ve staré stanici jsme na pozemcích o rozloze 3,5 tisíce metrů čtverečních, tady se pohybujeme na deseti tisících. Ve stávající budově máme pouze sedm výjezdových vrat, tady je jich třiadvacet,“ srovnává Miroslav Čoček, ředitel přerovského územního odboru Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Hasiči už novou zbrojnici dlouho potřebovali a usilovali o ni více než deset let. Kvůli chybějícímu garážovému stání je totiž část techniky v Lipníku a velkým problémem je i nedostatečné zázemí pro chemické a technické služby. Kontaminované ochranné prostředky ze zásahů dnes hasiči perou v místnosti, která je zároveň prádelnou pro jednotku.

Místo pro veškerou techniku

„V novém komplexu má každé nákladní vozidlo vlastní garážové stání potřebných parametrů. Dnes jsou naskládaná tři auta za sebou a garáže slouží i jako šatna a skladiště,“ popsal.

Do rozlehlých prostor se přesune veškerá technika - cisternové automobilové stříkačky, pomocné cisterny, vozidlo na technické zásahy, ale i výšková technika. Poslouží i pro uskladnění kontejnerů - mimo jiné i protipovodňový s mobilním hrazením.

„V montážní jámě je navíc možné provést servis, údržbu a opravu vozidla,“ doplnil.

Výcviková věž i sportoviště

K výcviku jednotek bude sloužit železobetonová cvičná věž, která má pět pater a simuluje výškovou budovu. V komplexu se nachází také sportoviště s běžeckou dráhou a hřištěm a tělocvična s posilovnou.

„Hasiči mohou využívat tartanový ovál na překážkový běh, multifunkční hřiště na malou kopanou, tenis nebo nohejbal,“ upřesnil.

V budově zbrojnice je i dnes centrum krizového řízení a v době hrozících záplav zde zasedá povodňový štáb. „Město Přerov do tohoto objektu přivedlo optické připojení metropolitní sítě, což byla jedna z podmínek toho, aby pracoviště mohlo dál fungovat tak, jak je nastaveno. Dostaneme se tedy do všech dat magistrátu a pracovníci krizového štábu tady budou mít komfortní připojení,“ zmínil Miroslav Čoček.

Umístění zbrojnice je pro hasiče ideální - nachází se totiž mimo zátopovou zónu s dobrou dojezdovou vzdáleností. Objekt na Šířavě budou po odchodu profesionálního sboru nadále využívat dobrovolní hasiči. Město také plánuje, že by se sem v budoucnu přesunuli strážníci.