Důležité je správně spojit hadice, a potom přesně zamířit proudem vody na terč. A to všechno v tempu sprintujícího běžce. Tak neúprosná jsou pravidla souboje v požárním útoku, jehož se v sobotu odpoledne ve Výklekách zúčastnilo osm mužských a pět ženských týmů.

„Přijeli k nám dobrovolní hasiči z Holic u Olomouce, Velkého Újezdu, Staměřic, Lazník a Hluboček, ale také Bohuslávek a nebo Veselíčka. Třetí ročník nevynechali ani loňští vítězové a mistři republiky v požárním útoku – dobrovolní hasiči z Mniší na Novojičínsku,“ shrnul Pavel Nádvorník z pořadatelského Sboru dobrovolných hasičů ve Výklekách.

Souboj v požárním útoku přitom není jen doménou mužů. Pravidelně se ho účastní i ženské týmy, například ten z Veselíčka. „Teď si to užíváme, protože loni nás provázela smůla. Nejprve při závodu selhala startovací pistole, a potom to skončilo průtrží mračen. Navíc jsem uklouzla na rozbahněné trávě a měla pak modřinu přes celé stehno,“ zavzpomínala na loňský ročník Monika Štenglová ze Sboru dobrovolných hasičů ve Veselíčku.

Ta si prý hasičský sport oblíbila už před lety. „Naše družstvo se schází jednou týdně a je nás tady asi deset ženských. Do soutěží se ale u nás zapojují i děti,“ poznamenala.

Podle Martina Hrabovského ze Sboru dobrovolných hasičů v Mniší na Novojičínsku je závod součástí náročné fyzické přípravy. „Ta je při naší práci nutná, jak ukázaly i nedávné povodně,“ poznamenal. Petr Pazdera ze Sboru dobrovolných hasičů v Hlubočkách k tomu dodal: „Podobné akce prověří jak zručnost, tak i fyzičku hasičů. Důležitá je ale i komunikace a týmová práce, bez té se kvalitní požární útok neobejde,“ uzavřel.