Soutěž přilákala hlavně děti ze základních a mateřských škol.

„Každý tým má jinou modelovou situaci, například srážku dvou osobních aut, převrácený vůz na střeše nebo náraz do nakladače," přiblížil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Jako „modely" posloužily staré vraky aut, které byly promáčknuty tak, aby vypadaly jako po nárazu při nehodě. Hasiči měli za úkol vyprostit zraněné ve stanoveném časovém limitu patnácti minut.

„Zasahující hasič musí se zraněným po celou dobu komunikovat, ptát se ho, jak se cítí, co ho bolí, a mít kontrolu nad situací. Lidem po nehodě by se neměly sdělovat nedosažitelné cíle, ale záchranář by měl komentovat pouze bezprostřední situace – tedy to, co se stane v následující chvíli," upřesnil ředitel přerovských hasičů Miroslav Čoček.

Soutěž ve vyprošťování, která se letos konala už poosmnácté, sice jednotky zdokonalí v technice zásahů, na místě skutečné nehody to ale zpravidla vypadá jinak. Svou roli hraje zdravotní stav zraněného, ale i jeho psychika.

„Zrovna nedávno jsme zachraňovali řidičku, která byla hluchoněmá. Komunikace s ní tedy byla složitá a na řadu musela přijít improvizace s pomocí vzkazů na papírku a znakové řeči. Složitější je to i tehdy, když v autě bourá cizinec nebo tělesně postižený," doplnil Miroslav Čoček.

Na parkovišti před Priorem si postupně vyzkoušeli různé techniky zásahů hasiči z Přerova, Olomouce, Kojetína, Prostějova, Zábřehu a Jeseníku, Zlínský kraj pak reprezentovaly jednotky ze Zlína, Uherského Brodu, Valašského Meziříčí a Kroměříže. 

Reportáž redaktorky, která si na vlastní kůži vyzkoušela roli figurantky v havarovaném vozidle, si můžete přečíst v pondělním tištěném vydání Deníku