Závod odstartoval v sobotu odpoledne v Radslavicích, jeho hlavní část ale pokračovala po osmé hodině večer. „Máme osmnáct disciplín, z toho se tři plní odpoledne a zbývajících patnáct v noci," přiblížil starosta Stanislav Jemelík z pořadatelského Sboru dobrovolných hasičů v Radslavicích.Noční část sobotní soutěže hasičské všestrannosti Radslavská přilba - požární útok do kopce.

Veřejnost se mohla podívat na souboj družstev ve štafetě na hřišti poblíž zbrojnice, dalším prubířským kamenem bylo obléct si co nejrychleji hasičskou výstroj. Součástí byla i teorie. V noci si pak jednotky změřily síly v náročných disciplínách s poněkud neobvyklými názvy.

Například prověrku tučínské nádrže nazvali pořadatelé „Moravské Gabčíkovo," za tajemným podtitulem „Útěk z Alkatrazu" se skrývala opičí dráha s nastavovacím žebříkem v Pavlovicích. V Radslavicích si jednotky vyzkoušely cestu za tajemstvím „ne"známých sklepení, na Rýnském rybníku v Prosenicích pak indiánsko-hasičskou plavbu na člunu.

„Jezdíme na lodi, poznáváme nebezpečné látky, imitujeme požár sklepa a provádíme slaňování vodorovným traverzem. Důležitou součástí je ale i znalost zásad první pomoci při zásazích," shrnul.Radslavská přilba

Tradiční disciplínou je i průchod hořícím domem.

„Těch už bylo v minulých letech několik. Začínali jsme rozbouraným kravínem v Prosenicích, pak jsme něco podobného dělali i v Sobíškách na sušičce chmele a poslední roky jsme v areálu zemědělského střediska v Sušicích. Vždy je důležité najít terén, kde se tyto činnosti dají simulovat," poznamenal.

Na Radslavské přilbě nechyběly týmy z Olomouckého kraje – například z Lobodic, Tršic, Hranic, Velkého Týnce či Oseku. Silné zastoupení měly ženy v jednotce z Nových Dvorů. „Máme čtyři hasičky, ale holky u toho nikdy nevydrží moc dlouho a po mateřské se většinou nevrátí.zpět," řekla jedna z účastnic.

Nejúspěšnějším týmem se nakonec stala jednotka dobrovolných hasičů z Dřevohostic, na druhém místě skončily místní Radslavice a třetí byl slovenský Sveržov. „Konečného vítěze dá vždy součet pořadí všech osmnácti disciplín," komentoval to Stanislav Jemelík.