„Vodu ze zaplaveného Mádrova podjezdu odčerpávaly ve středu po šesté hodině ráno jednotky profesionálních a drážních hasičů," informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru v Olomouci Vladimíra Hacsiková.

Zásah trval asi hodinu a neměl zásadní vliv na dopravu ve městě. Voda se naštěstí nedostala do podjezdu v Předmostí a klid byl i v Lověšicích. Liják ale zbrzdil tempo stavebních prací v Husově a Kojetínské ulici u vlakového nádraží v Přerově, kvůli jejichž rekonstrukci v pondělí ráno zkolabovala doprava a tvořily se dlouhé kolony.

„Práce musely být kvůli dešti přerušeny, takže uzavírka tohoto úseku potrvá až do čtvrtka 14. června," konstatoval vedoucí přerovského Dopravního inspektorátu David Štěpánek.

Vylití vody zatím nehrozí

Kvůli vytrvalému dešti sice došlo ke zvýšení hladiny řeky Bečvy, ale bylo spíše pozvolné a vylití vody zatím nikde nehrozí.

„Podle prognóz se na Bečvě a Olši očekává další vzestup a během středečního večera a noci může dosáhnout hladina řeky až na druhý povodňový stupeň," nastínil místopředseda povodňové komise v Přerově Pavel Juliš.

Varování esemeskou i sirénou

Komise podle něj zatím ve městě nezasedala a učiní tak až ve chvíli, kdy by začal platit druhý povodňový stupeň.

„Do toho ale ještě máme daleko, hladina Bečvy v Dluhonicích měla dopoledne 193 centimetrů. První stupeň přitom vyhlašujeme teprve tehdy, když dosáhne 370 centimetrů," upřesnil. Meteorologové nicméně varují až do soboty před bouřkami a přívalovými dešti.

„V případě, že by se situace zhoršila, rozešleme Přerovanům, kteří jsou zapojeni do systému informovanosti obyvatel, sms zprávy. Při vyhlášení třetího stupně zpravidla obyvatele varujeme prostřednictvím mluvících sirén," popsal obvyklý postup Pavel Juliš.