Základní tarifní plat začínajícího hlídkujícího policisty by totiž po úsporných krocích vlády měl spadnout na patnáct tisíc hrubého, některá města by mohla přijít o policejní služebny.

Odborníci také počítají s tím, že se zvedne kriminalita. Lépe na tom nebudou ani krajští hasiči, kteří by měli na provoz dostat o deset milionů méně.

„Průměrné stáří hasičské techniky je v naší republice osmnáct let, životnost je přitom podstatně kratší. Ještě před dvěma lety jsme do techniky investovali dvě miliardy, letos 900 milionů a příští rok by to mělo být jen dvaadvacet milionů korun,“ sdělil předseda krajské odborové organizace hasičů Lubomír Grézl s tím, že jde o celorepubliková čísla. Cena potřebné techniky je velmi vysoká.

„Jedna cisterna stojí kolem sedmi až osmi milionů. Kvalitní požární žebř přitom vyjde až na padesát milionů korun,“ vyjmenoval příklady některých částek Grézl.

Výrazně spadnou také výdaje na běžný provoz.

„Náš kraj přijde cirka o deset milionů. Na příští rok máme na provoz necelých dvaačtyřicet milionů korun,“ řekl hasič.

Obdobně drastické jsou škrty i u policistů.

„Málokdo ví, že nám snížili platy už před dvěma měsíci. Snižoval se zvláštní příplatek, někde až o tisícovku. Někde také zrušili nebo omezili desetiprocentní příplatek za noční a odpolední směny. Krajské vedení policie toto snížení oficiálně zdůvodnilo poklesem kriminality,“ informoval krajský koordinátor policejních odborů Milan Hanslian.

Jak se sníží platy policistům v příštím roce, vysvětlil Hanslian na dvou modelových příkladech.

„Policista hlídkující na ulici, který slouží první tři roky, bude mít od příštího roku základní plat hrubého patnáct tisíc korun, což je pokles přesně o 1670 korun. Se všemi příplatky bude mít začínající policista 19 500 hrubého,“ uvedl jeden model Hanslian.

Jako dalšího uvádí policistu na obvodním oddělení s desetiletou praxí.

„Ten letos bere celkem 27 100 hrubého. V příštím roce to bude 24 690,“ řekl Hanslian.

Provozní a investiční náklady, mezi něž patří také například benzin poklesnou o čtyřicet procent.

„Toto výrazné snížení omezí výkon služby, což v důsledku zvýší kriminalitu,“ varoval policista.

Z důvodů razantních škrtů je ohrožen provoz některých policejních služeben.

„Podle mého názoru jsou v největším ohrožení služebny v Kojetíně a Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Na Olomoucku to jsou Lutín a Moravský Beroun. Přestože mě krajské vedení ujistilo o jejich zachování, potýkají se tato oddělení s dlouhodobým podstavem a teď tabulky chybějících policistů plošně mizí,“ uvedl Hanslian.

Co mohou změny způsobit?

vyšší kriminalitu – policisté poukazují na fakt, že jich může být v ulicích po změnách méně. Škrty vlády mají také omezit provozní náklady, mezi které patří i benzín.

rušení služeben – odborníci nepřímo varují, že nedostatek financí může způsobit rušení některých policejních služeben. Na Olomoucku jde o Lutín či Moravský Beroun, na Přerovsku o Kojetín, Lipník nad Bečvou.

hrubá mzda – základní plat policisty by měl být 15 tisíc korun. Ze snížení hrozí, že zkušení policisté budou dávat výpovědi a budou přecházet do soukromých firem.

nebude na techniku – hasičský vůz se žebříkem přijde na padesát milionů korun. Přitom rozpočet by nyní nabízel na rok částku jen dvacet milionů korun.

Dvě stovky policistů jedou demonstrovat

Z Olomouckého kraje vyrazí demonstrovat přes dvě stovky policistů a padesát hasičů.

„My ze zákona nesmíme stávkovat, jde tedy o demonstraci. Chceme upozornit na obrovské snížení finančních prostředků na provoz i peněz na investice. Požadujeme řádný audit hospodaření a služebních míst. Domníváme se, že se díky tomu objeví rezervy, které pokryjí snížení. Ministerstvem navrhované škrty ani zdaleka nejsou konstruktivní,“ shrnul požadavky hasičů a policistů Grézl.

V Praze tak nebudou chybět ani policisté a hasiči ze Šumperska.

„Předběžně se přihlásilo asi pětačtyřicet lidí. Využijeme speciálně vypravený vlak, který staví v Olomouci,“ sdělil policista Pavel Havlena z místní policejní odborové organizace.

Rozhodnutí, jestli se k demonstraci připojit, je však na každém.

„Co jsem se s lidmi bavil, tak někteří kolegové z oddělení se úterní stávky zúčastní. Musím říct, že mě až překvapilo, kolik jich bude. Přestože sám do stávky nepůjdu, tak na druhou stranu se těm, kteří do ní jdou, příliš nedivím,“ sdělil Pavel Neoral, šéf kriminálního oddělení prostějovské policie.

Stávka nic nevyřeší

Ačkoliv stejně jako všichni jeho kolegové z rozpočtových škrtů není nadšený, on sám se domnívá, že stávka nic nevyřeší.

„Problém je hlubší. Pokud peníze ve státním rozpočtu nejsou, pak prostě není odkud brát a my se musíme co nejvíce uskrovnit. Pracovnímu nadšení to určitě nepřidá, ale musíme a budeme fungovat dál,“ poznamenal Neoral, který u policie pracuje patnáct let.

Všiml si, že zločinů souvisejících se špatnou sociální situací stále přibývá.

„V poslední době kradou i ti, kteří by za normálních okolností nikdy nekradli. I po škrtech se policisté s tímto faktem budou muset nějak vyrovnávat. Zatímco se tedy zřejmě sníží platy, tak se dá odhadnout, že práce policistů naopak bude stále přibývat,“ uzavřel Neoral.