Kromě domácích nechyběly týmy z Olomouce, Uherského Hradiště a nebo ze Zlína.

„Je to kvalifikační soutěž na mistrovství republiky, které se uskuteční v dubnu v Liberci. Akce už má devítiletou tradici a pořádá se střídavě v Přerově a ve Zlíně,“ přiblížil vedoucí závodu Ladislav Novák.

Mistrovství pořádá Český svaz mentálně postižených sportovců ve spolupráci se Základní a Mateřskou školou Malá Dlážka v Přerově a zapojit se můžou nejen ústavy sociální péče, ale také speciální školy.

Handicapovaní soupeřili v několika disciplínách – ti nejzdatnější se zapojili do štafety a nebo plavali prsa na padesát či sto metrů. Začátečníci a lidé s těžší formou postižení pak většinou zvolili volný způsob a nebo urazili trasu na nafukovacích kruzích.

Například Sportovní klub Berani Naděje Zlín měl v soutěži hned několik želízek v ohni a trénuje i na celostátní závody českého hnutí speciálních olympiád v Praze. Ti nejlepší z nich přitom postoupí na světové hry v Aténách.

„Tady v Přerově od nás závodí devět lidí a pět medailí máme jistých,“ řekl Radek Vítek ze zlínského klubu. Postižení podle něj trénují každý den a někteří plavou také individuálně se svými rodinami. Handicapovaní sportovci ale vynikají i v jiných oborech, například stolním tenise, fotbalu a nebo šipkách.

„V plavání jsou ty pokroky asi nejpomalejší, klienti totiž musejí nejprve překonat strach ze skoku a z vody. Když se jim to ale podaří, začne je sport bavit,“ shrnul své zkušenosti Vítek.

Moravské mistrovství v plavání je výjimečné tím, že se z medailí můžou radovat i ti, kteří neměli zrovna nejlepší čas. „O sportovní výkon až tak moc nejde, důležité je, že se naši klienti odreagují a pobaví,“ řekla jedna z přítomných.

Její slova potvrzuje i Klára Brhelová z Uherského Hradiště, která stanula na stupni vítězů a získala bronzovou medaili. „Jsem třetí ze tří, ale nevadí mi to,“ zasmála se dívka ze základní školy v Uherském Hradišti a dodala, že plavání věnuje každý víkend minimálně dvě hodiny.