Úderem deváté hodiny ráno se psi za pomoci svých páníčků předvedli ve vší své kráse při slavnostním špalírovém nástupu.

„Jedná se o obnovený ročník Hanáckých přeborů, jichž se letos účastní 39 psů různých plemen. Pár let se zkoušky nemohly konat z důvodu rekonstrukce areálu. Dnes se zde sešli kynologové ze tří krajů, od Holešova až po Zlín,“ prozradil pořadatel přeborů Květoslav Štibora, který je zároveň ředitelem vlkošského kynologického klubu.

Psi byli rozděleni do tří kategorií podle dosud dosažených schopností. „Psi začínají se zkouškou ZOP - základní ovladatelnosti psů, na základě níž mohou postoupit ke zkoušce ZPU1 a ZPU2, což je zkouška pracovní upotřebitelnosti 1. a 2. stupně,“ dodal Květoslav Štibořa, který byl zároveň jedním z rozhodčích a při základních zkouškách.

Mezi cvičiteli se objevily veškeré věkové kategorie. „Jsem členkou kynologického klubu Vlkoš. Letos se ale zkoušek účastní jen můj bratr, tak jsem ho přišla podpořit,“ prozradila jedna z návštěvnic Markéta Červinková.

Mezi psy i jejich majiteli ale po celé dopoledne panovalo napětí a nervozita. Ne každému psu se totiž hned napoprvé podaří zkoušky zvládnout na výbornou.

„Moje roční fenka Tara se zkoušek účastní poprvé v životě. Věřím jí, myslím, že jsme na základní zkoušku obě dobře připravené,“ řekla Radka Francová z Holešova.