Hanáci se sešli kolem deváté ráno u sokolovny, odkud průvod vychází. Nechybělo roztančení na ulici, o dobrou náladu se postarala řízná dechovka a rozlévala se slivovička. Na cestu se vydalo osm souborů.

„Kromě Hanácké Besedy z Kojetína přijely také národopisné soubory z blízkého a vzdálenějšího okolí - Hanácký sóbor Kroměříž a Hruška nebo Hlahol Mysločovice. Do kroku nám zahraje dechovka Hanačka z Břestu,“ řekl za organizátory Jaroslav Minařík, který se i letos ujal role stárka.

Podle jeho slov má Ječmínkova jízda králů ve městě dlouholetou tradici.

„Poprvé jsem šel v průvodu, když mi bylo asi sedm let, tak dlouho se u nás tato tradice drží. Nepřerušil ji ani koronavirus - starosta to riskl a věřím, že i Koječáci přijdou,“ řekl. Jeho očekávání se naplnila - náměstí bylo plné lidí.

Druhý koncert oblíbeného letního festivalu Hudební léto na hradbách si užili v úterý večer Přerované. Skvělá kapela Bandaband přivedla posluchače do varu a někteří si s chutí zatančili.
Na hradbách se zpívalo a tančilo s kapelou Bandaband. Podívejte se

Odhodlání mně zflákat prdel je obrovsky

Hanácká chasa zamířila k radnici, kde stárek zabouchal na vrata a požádal prvního muže radnice Leoše Ptáčka o předání hodového práva.

Starosta tentokrát neunikl spravedlivému trestu v podobě „vyplácení na gatě“ za prohřešky, jichž se dopustil.

Schytal to nejen za to, že je na hodech jako „u suchánků“, ale i proto, že se o vrcholné události roku vyjadřoval nelichotivě - nazval ji totiž taškařicí.

„Jestli je toto taškařice, tak já jsem tu naposledy. Předání hodového práva není taškařice, ale je to právní úkon. Tak nás namíchl, že jsme ho odsódili k padesáti ve zlatě, které starosto složíš na obci na pokladně, a pěti na gatě - za znevažování hanáckého práva,“ vynesl rozsudek před davem lidí stárek.

Následky bouřky 14. srpna 2020 v Kokorách. Silný vítr strhl týden před sklizní chmelnice na šestnácti hektarech.
Bouřka zničila úrodu chmele v Kokorách, škoda je 20 milionů

Starosta se trestu nebránil a statečně ho přijal.

„Stárku, vidím, že tvoje odhodlání mně letos zflágat prdel je obrovský, a já se nebudu bránit. Tož chaso, jedné. Uvědomuji si vážnost tohoto aktu, ale myslel jsem to tak, že ve vší vážnosti předáme hodové právo, a potom se i trochu pobavíme. Nepokóším se z teho vylhat, jen se to snažím vysvětlit,“ řekl se smíchem Leoš Ptáček.

Po foršusu na gatě a předání hodového práva už mohla začít zábava a na pódiu se postupně vystřídaly národopisné soubory. Návštěvníci si bohatý program užívali.

„Jsem rodačka z Kojetína, a i když už tady nebydlím, na hody se vždycky vracím. Miluji tuto tradici a užívám si jízdu králů i krásná vystoupení. Na koronavirus se snažíme zapomenout, užívat si a nepřemýšlet,“ řekla jedna z přítomných Jiřina Plíšková.

Třídenní hody v Kojetíně i tentokrát lákaly na bohatý program. V pátek mohli lidé zhlédnout komentovanou prohlídku výstavy Krojované panenky, sobota patřila turnaji ve volejbalu, setkání harmonikářů a chovatelské výstavě. V neděli odpoledne si posluchači užili koncert skupiny Čechomor.

Ilustrační foto
Covid-19 v kraji? Žádná hrůza. A polovina nakažených je bez příznaků