„Smyslem je setkat se. Haná je největším etnografickým regionem Moravy a překračuje i region Olomouckého kraje nicméně díky předchozímu hejtmanovi Olomouckého kraje vznikla tradice a my se chceme setkávat," vysvětlil organizátor akce Honza Žůrek.

Po Velké Bystřici, Doloplazech, Tovačově, Prostějově a Zábřehu se tak putovní festival hanáckých tradic představil i v Olomouci.

„Letos je to Malé setkání, za rok v Olomouci přivítáme i soubory, které nejsou z Olomouckého kraje. Loni se nás sešlo okolo 750, rádi bychom hranici osmistovky pokořili," doplnil Honza Žůrek.

Setkání Hanáků začalo vyhráváním Moravské Veselky v centru města, v 11 hodin zazněly lidové písně v podání Hanáckého mužského sboru Rovina v kostele sv. Michala a poté vyšel průvod Hanáků do centra města.

Na Horním náměstí Hanáci předvedli společný tanec „cófavá", pak všichni krojovaní účastníci zatančili Moravskou besedu, zazpívali společně Dež ste nás pozvale a jednotlivé hanácké soubory se veřejnosti představili vlastními tanečními pásmy.