Místo věcné debaty ale nakonec na jednání padaly urážky a rozhádaná konfederace se na ničem nedohodla.

Přerovská pobočka je v patové situaci od loňského roku, kdy byl za dosud nevyjasněných okolností vyloučen její předseda František Přeslička. Ještě předtím bylo ale pozastaveno členství také místopředsedovi Vladimíru Hučínovi.

Vedení konfederace mělo na jednání v Přerově přesvědčit ostatní mukly, aby s ústředím lépe komunikovali a vybrali ze svých řad nové lidi, kteří by zastupovali zdejší politické vězně. Namísto toho se ale začaly jitřit staré rány.

„Byli bychom rádi, kdybyste nás brali jako misi dobré vůle, víte sami, jak nepříznivá je politická situace,“ řekl v úvodu zástupce ostravské pobočky konfederace Leo Žídek.

Podle něj by se měli političtí vězni věnovat důležitějším věcem, než jsou vzájemné šarvátky, například vzniku zákona o třetím odboji a nebo zákazu KSČM.

Na půdě přerovské pobočky se ale šéfové konfederace nesetkali s pochopením. Řadoví členové totiž nechápali, z jakého důvodu byl František Přeslička vyloučen.

„Podle stanov by ho přece měla odvolávat členská základna a ne vedení,“ vyjádřila svůj názor jedna z přítomných.

Přeslička byl ve funkci osmnáct let a muklové nevidí důvod, proč by teď mělo být jinak.

„Členy konfederace jsou starší lidé, a pro ty je ze zdravotních důvodů obtížné jezdit do Prahy na jednání,“ ozval se jeden z přerovských čle­nů.

Podle ústředí KPV jsou ale vztahy mezi Prahou a Přerovem už delší dobu vyhrocené.

František Přeslička totiž podal na vedení konfederace žalobu a věci nepomohlo ani to, že disident Vladimír Hučín nařkl lidi z ústředí z komplotu v souvislosti se svým zatčením.

„Vedení se nechalo zkorumpovat státními vyznamenáními k tomu, aby umlčelo, co je vlastně za kauzou Hučín. Někteří členové dokonce přispěli k mému zatčení,“ zopakoval své výhrady na jednání v Přerově bývalý disident.

Z nás budou mít komunisté radost

Svými výroky ale píchl doslova do vosího hnízda.

„V té době jsme v Olomouci uspořádali tři tiskové konference na podporu Hučína a po jeho návratu z vězení se dokonce uspořádala sbírka,“ oponoval předseda olomoucké pobočky Milan Sehnal.

Většina přerovských členů se ale neubránila výlevům emocí a vzduchem létaly i urážky.

„Vy jste vstřícní asi jako osobák s rychlíkem,“ řekl třeba na adresu vedení vyloučený předseda František Přeslička a dodal, že Přerov patřil v předchozích letech k nejaktivnějším pobočkám, protože rozkrýval minulost exponentů bývalého režimu.

„Ta vaše rozhádanost se už vztahuje i na ostatní pobočky. To z nás budou mít komunisté radost,“ poznamenal lakonicky místopředseda pražské KPV František Šedivý, který svou misi usmířit vedení s Přerovem nenaplnil. Jednání skončilo tím, že ze sálu začali postupně odcházet lidé.