Škola si v těchto dnech připomíná sto čtyřicet let od svého vzniku. Už v pátek si mohli prohlédnout její prostory absolventi gymnázia, v sobotu večer pak oslavy vyvrcholí slavnostním koncertem v Městském domě.

„Když bývalí žáci vstoupí dovnitř, hned naladí úsměv do blaženého vzpomínání. Většina z nich si už u vchodu koupí almanach, aby v něm našli své jméno,“ popsal atmosféru Dne otevřených dveří v prostorách školy student kvinty Filip Hutečka. Kromě publikací je u vchodu k mání i tričko s logem školy.

„Den otevřených dveří je laděný do dvou témat. Tím prvním je přelom 19. a 20. století a druhým Starý zákon, spojený s výstavkou výtvarných prací,“ doplnila další ze studentek Ivana Pumprlová, která vítala návštěvníky společně s ostatními studentkami v dobovém kostýmu.

Přerovské gymnázium nese jméno jeho prvního ředitele Jakuba Škody.

„Na začátku devadesátých let jsem byl u podpisu dekretu, kterým se škola přejmenovala právě po něm. Škoda se totiž významně zapsal do historie Přerova,“ vysvětlil bývalý ředitel Miroslav Bartošek, který zde působil v letech 1990 až 1992.

Podle ředitele Jiřího Lapáčka ze Státního okresního archivu v Henčlově prošla gymnáziem celá řada osobností.

„Básník Josef Kainar, básnířka Jiřina Hauková, akademičtí malíři Jan Chmelař, Pavel Kotas, výtvarnice Věra Kotasová, literární vědec Dušan Žáček. Kromě toho samozřejmě i zpěvák Pavel Novák a řada dalších,“ vyjmenoval některé.

Zajímavostí je i to, že gymnázium do roku 1918 lákalo studenty ze Slovenska. „Uherská vláda jim totiž omezovala přístup ke vzdělání. Jedním z absolventů byl tedy i slovenský politik Vavro Šrobár, jenž se podílel na vzniku samostatného Československa,“ řekl Lapáček.

Dvoudenní oslava jubilea proběhne ve velkém stylu a pro absolventy je připravený bohatý program.

„V pátek a sobotu si prohlédnou školu, v sobotu se koná slavnostní mše v kostele sv. Vavřince a večer patří koncertu v Městském domě, na kterém vystoupí Pavel Novák, skupina Jazz Base a orchestr Akademic Jazz Band,“ řekla zástupkyně ředitele školy Lenka Ticháčková.

A s jakými pocity se vracejí zpět do minulosti bývalí absolventi?

„Už je to všechno jiné, dříve byly ve třídách velké dvoukřídlé dveře a škola vypadala jinak. Mají to tu ale moc pěkné a modernější,“ svěřila se třeba Marta Řezníčková z Přerova, která skládala maturitní zkoušku v roce 1956.