„Ráno to vypadalo docela nadějně, ale když se začaly scházet výsledky ze všech tříd, tak nás zamrazilo. Covid pozitivních žáků bylo celkem třicet - z toho sedmadvacet na pedagogické škole a tři na gymnáziu,“ shrnula ředitelka školy Romana Studýnková.

Před podzimními prázdninami se přitom nákaza týkala jen jednotlivců.

„Nakažených je mnohem více než v loňském roce, tehdy jsme neměli téměř žádné nemocné žáky,“ dodala ředitelka.

Podle ní je zhruba 40 procent studentů školy očkovaných a 60 procent dosud vakcínu neobdrželo.

V případě zjištění pozitivního testu jdou plnoletí studenti rovnou domů. Pro žáky nižších ročníků si přicházejí rodiče, a ti pak situaci řeší s lékařem.

„Na základě pozitivního testu ze školy jim vydá obvodní lékař žádanku na provedení PCR testu, který podezření buď potvrdí nebo vyvrátí,“ nastínila další postup ředitelka, která bude další kroky konzultovat s krajskou hygienou.

Testování školáků. Ilustrační foto
Testy na základkách v Přerově: desítky nakažených dětí, tady jsou výsledky

Gymnázium J. Škody: Zanedbatelné procento

Testování probíhalo v pondělí také na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově, kde se před prodlouženými podzimními prázdninami nákaza poměrně rychle šířila.

„Od začátku školního roku jsme měli 38 pozitivních záchytů a některé třídy se kvůli tomu ocitly v karanténě. Studenti proto dostali ředitelské volno a ve škole celý minulý týden nebyli. V pondělí testy potvrdily nákazu u pěti žáků,“ uvedl ředitel gymnázia Jan Raška.

Pro školu, již navštěvuje celkem 650 studentů, je to zanedbatelné procento.

V současné době už je na škole naočkovaných 60 procent studentů.

„Většina k tomu přistoupila odpovědně a i nyní přicházejí každý den nové certifikáty. U starších studentů je míra proočkovanosti opravdu velká, nechali si aplikovat vakcínu hned, jakmile to bylo možné,“ zmínil. Většina zamířila ještě v létě do očkovacího centra v klubu Teplo, takže dostali vakcínu Pfizer.

Starší studenti dali přednost očkování

Testovací sady se objevily pouze v lavicích žáků, kteří se dosud nenechali naočkovat. Mezi studenty posledního ročníku Gymnázia Jakuba Škody je jich ale minimum.

„Například ve třídě oktáva A je ze 28 studentů naočkovaných 22, takže testovat se bude pouze šest žáků,“ shrnula učitelka Marta Lupačová. Výsledek naštěstí dopadl dobře - nikdo ze studentů oktávy nebyl pozitivní na covid-19.

Ze dvou tříd posledního ročníku gymnázia se podrobilo testům pouze třináct studentů.

„Testování mi nevadí, za mě je to v pohodě. Používám samotesty i doma, takže s tím nemám problém,“ svěřila se jedna ze studentek oktávy Nela Mitevová.

Stejně to vnímá i její spolužačka Kamila Bartoníková.

„Jsem zdravá, cítím se dobře, takže výsledek bude určitě v pořádku,“ zhodnotila.

Studenti pouze vyjádřili své pochybnosti, zda je testování průkazné.

„Určitě by více zjistily PCR testy, těm antigenním moc nevěřím,“ poznamenal jeden ze studentů.

Testy začnou i na Olomoucku

Povinné testování na covid-19 museli v pondělí podstoupit také žáci všech přerovských základních škol, zřizovaných městem. Antigenní testy „Sejoy“ byly do škol distribuovány v počtu 8675 kusů.

Testování na školách se zatím v Olomouckém kraji týká pouze Přerovska a Prostějovska - oba okresy se totiž zařadily na seznam oblastí se zvýšeným výskytem laboratorně prokázaného onemocnění, kdy na sto tisíc obyvatel připadne více jak 300 nakažených koronavirem.

Preventivní screeningové testování proběhne na školách také 8. listopadu. Povinné testování neočkovaných žáků na koronavirus se od příštího týdne rozšíří o dalších 23 okresů v zemi - mimo jiné i Olomouc a Šumperk.