Stavebníci řeší spolu s památkáři každý detail tak, aby se podařilo budově vrátit její někdejší lesk.

„Jsme za tou horší polovinou, jejíž součástí byla výměna střechy a oken a kompletní výmalba. Dělali jsme i kompletní vzduchotechniku, která je srdcem školy. Vracíte se do období funkcionalismu a jen s minimem podkladů. Musíte tedy najít kompromis mezi technickými požadavky a zachováním historické hodnoty stavby. Pásová okna i původní parapety - to jsou prvky, které tu dnes funkcionalismus asi nejvíce připomínají,“ přiblížil zástupce zhotovitele Richard Pavlík.

Rekonstrukce budovy začala letos v únoru a dokončena má být zhruba do poloviny listopadu. Ještě před zahájením školního roku ale dělníci ukončí práce uvnitř a v době, kdy studenti po prázdninách znovu usednou do lavic, se začne zateplovat fasáda.

„Stavební ruch by tedy studenti neměli pocítit,“ podotkl.

Přerovská Laguna. Ilustrační foto
Na Laguně se objevily sinice

Barva fasády bude lomená bílá a zachovány jsou i původní černé obklady.

Podle zástupkyně ředitelky Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Pavly Kadaníkové se městu díky rekonstrukci vrátí zpět významná funkcionalistická stavba.

„Když jsme chtěli zjistit původní podobu této budovy, vycházeli jsme i z fotografií v archivu a vzpomínek pamětníků. Dělaly se také sondy do zdiva, abychom zjistili původní stav objektu,“ podotkla.

Studenti po rekonstrukci školy jedině získají. Díky citlivě provedené výměně oken se podle ní nyní zlepší světelné podmínky ve třídách a nová vzduchotechnika zase zajistí lepší cirkulaci vzduchu.

Rekonstrukce přišla zhruba na 32 milionů korun a jedná se o investici Olomouckého kraje, který je zřizovatelem školy.

Foto: Magistrát města Přerova. Město Přerov reklamuje závady na dvou pilířích Tyršova mostu.
Přerov reklamuje závady na Tyršově mostě