Samotný program otevřela v dopoledních hodinách mše v kapli svatého Jana Křtitele, kde se sešla početná skupinka místních na dopolední modlitbu. Po jejím skončení se lidé mohli podívat na Obecní úřad nebo k obecní stodole, kde probíhala soutěž o nejlepší koláč. „Myšlenka o tom, aby se slavilo výročí od založení obce, se zrodila již v březnu minulého roku, kdy proběhla sešlost s místními ženami,“ prozradila starostka obce Magda Holá.


Centrem dění se stala obecní stodola k níž dorazilo několik desítek lidí z Grymova i okolních obcí. „Protože se nemáme kde scházet, zrekonstruovali jsme obecní stodolu na začátku obce. Ta nyní slouží k různým sešlostem a dnes zde probíhá i soutěž o nejlepší koláč,“ dodala starostka obce. U stavby se vybudovalo i přírodní hřiště pro děti, na jehož výstavbě se podílely i maminky nejmenších obyvatel obce. „Děti zde mají hřiště, rybníček nebo dřevěné prvky,“ ukázala Magda Holá, která dodala, že vesnice se mimo jiné účastní soutěže Má vlast.

Koláče, kam se podíváš

„V souvislosti s výročím obce jsme došli k názoru, že by bylo dobré založit novou tradici. Jsme malá vesnice, proto jsme se rozhodli udělat soutěž o nejlepší koláč z Pobečví. Uvidíme, jaký ohlas soutěž bude mít, ale rádi bychom pokračovali i v následujících letech,“ prozradila organizátorka soutěže Yveta Sommerová. Do prvního ročníku soutěže se přihlásilo pět týmů. „Soutěží i okolní obce. Koláče si napekl každý tým doma. Zadání ale měly všechny skupiny stejné – malý, kulatý tvarohový koláč,“ podotkla pořadatelka, která by do budoucna chtěla soutěž rozšířit. „Mohou se zúčastnit obce z celého Olomouckého kraje,“ řekla. Akci finančně podpořil Olomoucký kraj.

Soutěžní koláčky posuzovala pětičlenná porota, do které zasedli zástupci Grymova a zástupci firem, které vyrábějí produkty, potřebné k výrobě koláčků. Vítěz si odnesl dvacet kilogramů cukru. Osecká vejce si odnesl tým, který se umístil na stříbrné příčce a třetí soutěžní skupina dostala mouku a pytel obilí.

Soutěžit přijeli i z Radslavic

„Je to náš rodinný recept, který má samozřejmě své výrobní tajemství. O akci jsem se dozvěděla od našeho starosty. Ceny jsou určitě zajímavé. Soutěž vítám, kdyby byla i příští rok, ráda bych se opět zúčastnila,“ sdělila Marcela Tichá z Radslavic u Přerova.

Celá sobota patřila poctě Grymovu a obyvatelům, kteří se zasloužili o jeho rozkvět. „Žiji zde již třiaosmdesát let. Starala jsem se o místní kapličku, ale minulý rok jsem skoro celý promarodila, proto jsem to předala dál. Celé své dětství jsem prožila právě u kapličky v parku, kde jsme si hrávali. To ještě nejezdila auta. V dnešní době se tu někdy nedá vůbec přejít,“ zavzpomínala Marie Zavadilová.