Přesto však k nim mají některé lokality blízko. Nejvíce zřejmě ubytovna ve Vrchlického ulici.
„Pokud bych měl v Hranicích nějaké místo označit v tomto směru za problematické, byla by to ubytovna ve Vrchlického ulici,“ uvedl bývalý hranický radní Jiří Nebeský (Příjemné Hranice).
Ten se zmíněnou problematikou podrobněji zabýval. Ubytovna ve Vrchlického ulici je místem, kam hranická radnice přesídluje lidi, kteří byli ze svých původních domovů soudně vystěhováni.
„Šedesát až sedmdesát tamních obyvatel jsou Romové. Většina z nich se topí v kolotoči dluhů a rychlých půjček a mají jen malou šanci znovu získat normální bydlení,“ popsal situaci v této lokalitě dobře informovaný zdroj, který si však nepřál zveřejnit své jméno.
„Jedná se skutečně o jedno z problematických míst. Svědčí o tom i časté výjezdy strážníků,“ připustil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Podle jeho slov se však město na tuto lokalitu v poslední době více zaměřilo a podniká kroky ke zlepšení situace.
„Od začátku února zde začal pracovat sociální terénní pracovník. Ten má za úkol pomáhat zdejším obyvatelům při styku s úřady, nebo by měl dohlížet na přípravu dětí do školy a jejich pravidelnou školní docházku,“ informoval Petr Bakovský.
Podle jeho slov však je činnost terénního pracovníka v samých počátcích a teprve postupem času se vyjeví další problémy, které bude třeba v ubytovně řešit.
Lokalitu nyní také denně navštěvují hlídky městské policie, které zde dohlížejí na dodržování pořádku. Město chce také ubytovnu vybavit novými pračkami a sušárnami, aby se zlepšily hygienické podmínky zdejších obyvatel.
Ti si totiž často stěžují na to, že pro ně radnice nic neudělá. „Všechno je tady staré, opotřebované, nikdo tady nic neopraví, nikdo pro nás nic neudělá,“ stěžovala si před časem jedna z místních obyvatelek.
Jak dále uvedla, v jednom pokoji mnohdy žijí i tři nebo čtyři lidé. „Žijeme tady už čtyři roky v jedné místnosti s manželem a dítětem. Za to platíme skoro více než pět tisíc korun měsíčně,“ hořekovala drobná Romka.
Ubytovnu pro neplatiče udělala hranická radnice z domu ve Vrchlického ulici v roce 2002. Nachází se zde 49 pokojů, které si město drží jako rezervu pro lidi, kteří kvůli soudní exekuci o přišli o své původní bydlení.
Podle Bohuslava Rybníčka ze společnosti Elim, která v přízemí objektu provozuje nocležnu pro bezdomovce, doplácejí na prostředí v ubytovně ve Vrchlického ulici především zdejší děti.
„Vyrůstá tady další generace problémových lidí. V podstatě si je tady společnost systémově vychovává,“ řekl Bohuslav Rybníček. „Dětem to ve škole moc nejde, rodiče jim doma s učením nepomohou, dětem se pak samozřejmě nechce do školy, protože jim to tam moc nejde. Je to začarovaný kruh, taková sestupná spirála,“ popsal problém Rybníček.
Ten kvůli tomu přivítal fakt, že v ubytovně začal pracovat terénní sociální pracovník, který děti vyučuje. „Myslím, že by to mohlo značně přispět ke zlepšení situace,“ uvedl Rybníček.
Podle mapy lokalit, v nichž hrozí sociální vyloučení obyvatel, kterou si nechalo před dvěma lety zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí, je dalším problematickým místem v Hranicích Cementářské sídliště.
Mnoho zdejších neplatičů se však od té doby přestěhovalo do ubytovny ve Vrchlického ulici. Na Cementářském sídlišti se tak situace značně zlepšila.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA