„Do výběrového řízení se přihlásili dva zájemci. Jednou z podmínek výběrového řízení bylo stanovení účelu nájmu, a to využití jednotky jako galerie, tzn. že zájemci o výběrové řízení, museli dodržet tuto podmínku," uvedl vedoucí oddělení majetkoprávního, Miloslav Dohnal.

Výběrovým řízením úspěšně prošla galeristka Ivana Cviková.

„Myslím, že je pozitivní, že město chtělo zachovat galerii. Soukromá galerie by měla mít široký výběr, aby uspokojila jak sběratele umění, tak obyčejného člověka," prozradila žena, která galerii ve Frýdku-Místku vede více než sedm let. Mít další galerii, v jiném městě, je její splněný sen.

Soukromé galerie bojují v Přerově o přežití – nedávno ukončily svou činnost Atrax a Minigalerie Žerotín.

„Vrhla jsem se do toho, chce to odvahu. Prostor chci dát samozřejmě i lidem, kteří v Přerově tvoří," řekla dále.

Mezi vystavujícími by měla být například přerovská malířka Ivana Pavlišová.

„Věřím tomu, že lidé do galerie přijdou a podpoří ji. A samozřejmě jsem moc ráda, že můžu prezentovat svou tvorbu Přerovákům," svěřila se Ivana Pavlišová.

Pod názvem Galerie Střed fungovala galerie poslední čtyři roky, v loňském roce ale zkrachovala. Na tehdejší majitelku bylo podáno trestní oznámení, údajně dlužila několika malířům za prodané obrazy.

Otevření galerie v rukou zkušeného člověka oceňuje i Miluše Markulčeková. Manželka přerovského malíře otevřela tehdejší prostory pod jménem Galerie Centrum v roce 2000. „Působili jsme tam deset let a každých čtrnáct dní jsme pořádali vernisáž. Velmi mě potěšilo, že na místě bude znovu galerie. Určitě tam budu chodit, mám spoustu kontaktů a pokud bude zájem, ráda pomůžu," zmínila.

Cílem nové provozovatelky je pokračovat ve slavném období, které galerie za vedení Miluše Markulčeková zažila. „Chci navázat na tu lepší etapa, která tady byla," uzavřela Ivana Cviková.