Slavnostní rozsvícení betlému se uskuteční první adventní neděli 3. prosince v 17 hodin. Vyřezávaný betlém se letos rozzáří už po dvanácté, a to za tónů Věžní hudby ZUŠ Bedřicha Kozánka.

„Příchozí si mohou betlém prohlédnout kdykoliv během prosince. Vánoční atmosféru umocní opět i světélky ověnčená lípa a katalpa,“ přiblížila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Vloni se poprvé v zámeckém příkopu rozsvítil také originální adventní věnec o průměru jednoho metru na kovaných stojkách, který našel místo na zahrádce před vstupem do galerie.

Tradiční vánoční výstava se konala v sobotu v Beňově.
Vánoční jarmark v Beňově navodil tu pravou sváteční atmosféru

„Dekorován byl ve fialových tónech, u kterých opět hodláme zůstat, a postupně na něm budeme každou adventní neděli rozsvěcovat další svíci,“ doplnila Galová. Na Štědrý den a během obou vánočních svátků si budou moci lidé prohlédnout betlém v době od 10 do 20 hodin.

Sváteční atmosféru navodí i letos výstava baněk v galerii. Lidé mohou obdivovat ručně foukané a dekorované vánoční ozdoby mnoha tvarů a barev z Uměleckého družstva Irisa Vsetín.

Papučkový strom i baňková zvonkohra

Letos se ale expozice tematicky liší. Kromě skleněných tvarů inspirovaných mořským světem, severskými vzory v mnoha barevných variantách nebo baňkami s folklórními motivy si na své přijdou hlavně děti.

„Na děti jsme mysleli improvizovanou cukrárnou s foukanými dorty, lízátky nebo muffiny, naše nejmenší určitě potěší také papučkový strom. K vidění bude i originální baňková zvonkohra či dárkově balená srdce pro zamilované. Ze Vsetína jsme letos přivezli zcela odlišné dekory, než byly k vidění loni,“ řekla Lada Galová.

Přeprava a instalace vánočního stromu v Přerově. Na Masarykovo náměstí dorazil z Troubek. 25.11. 2023
V Přerově už stojí vánoční strom. Cesta z Troubek byla trnitá

Galerii zaplaví živé vánoční stromky a nazdobené větve, bohaté dekorace na stěnách s tisíci barevnými skleněnými koulemi nebo baňkami nepřeberného množství tvarů a barev.

„S uměleckým družstvem Irisa Vsetín, výrobcem foukaných a ručně dekorovaných vánočních ozdob, spolupracujeme dlouhodobě a podle zájmu lidí se tato expozice jen tak neomrzí. V plánu máme vytvoření improvizované cukrárny, používat budeme i dekorace s mořskou tematikou,“ vyjmenovala vedoucí galerie. Výstava Vánoce ve světě bude prodejní a zahájena bude také první adventní neděli. Potrvá do konce roku.