„Dovnitř nejdu, počkám, až se to přežene," říká manželovi starší žena, kterou nezlákaly ani výrazné slevy a výhody pro první zákazníky.

Nakonec se přece jen nechá strhnout davem a jako uhranutá sleduje elegantně ustrojeného herce Jana Čenského, jenž vstupuje na pódium.

Přerované, kteří ještě před dvěma lety nakupovali ve starém Prioru, si musejí připadat jako v americkém filmu.

„Martine, vám se líbí výsledek? Je to přesně to, co jste namaloval?," obrací se Jan Čenský na Martina Krupauera ze společnosti Atelier 8000, jež je autorem návrhu.

„Není to úplně to, co jsme namalovali a během procesu se musela spousta věcí přemalovávat, ale myslím, že výsledek nakonec bude lepší než to, co bylo na začátku," odpovídá mu.

Galerie PřerovZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Galerie Přerov. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Frenetický potlesk

Lidé nadšeně aplaudují. „Mám pocit, že celý Přerov, který tady těch patnáct měsíců sledoval stavbu, vám tleská a souhlasí s vámi," říká přátelsky Jan Čenský.

Člověk má skoro pocit, jakoby se v Přerově narodil.

Z davu se znovu ozývá frenetický potlesk a lidé upínají své zraky na slavnostní přestřižení pásky.

„Pět, čtyři, tři, dva, jedna, otvíráme!," říká do mikrofonu Jan Čenský.

Do nákupní galerie vtrhl dav lidí. Mladí, staří, maminky s dětmi. Těch bylo ale přece jen o poznání méně.

Není čas na nic. Nechám se unášet vlnou a pro jistotu si hlídám kabelku. Lidé jakoby chtěli vyzkoušet všechno, a pokud možno hned.

Dav připomíná hladového psa, který mlsně čenichá a čeká dobrou porci jídla. Tisícihlavý dav se postupně přesouvá do obchodů, u kterých zákazníky vítají hostesky, aby nakonec zakotvil v KFC nebo v kavárně v přízemí.

Slavnostní otevření Galerie PřerovZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Slavnostní otevření Galerie Přerov. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

„Mně se líbil spíše starý Prior"

Ne všichni důchodci ale sdílejí všeobecné nadšení.

„Pořád říkali, že tady budou levné věci, ale zmrzlina je drahá jak čert. Než si tady dát kávu, tak si ji raději uvařím doma," brblá jedna z přítomných návštěvnic.

Překvapivý názor má i Jana Králíčková z Býškovic.

„Mně se líbil spíše starý Prior. Nevím, jestli se tento uživí, pro mě je to trochu nezvyk," svěřuje se. Na slavnostní otevření nové nákupní galerie vyrazila i parta kamarádek z Přerova.

„Jsme nadšení, je to úplně stejné jako Šantovka, i když trochu menší. Dnes tady asi strávíme celý den, nakupovat ale půjdeme jindy," říká jedna z dívek, Marie Hlubíková z Přerova.

Zatím 40 otevřených obchodů

Vyjíždím po schodech nahoru, abych si prohlédla zaplněné střešní parkoviště. Lidé se v galerii postupně zabydlují, a tak je čas si promluvit s autory návrhu.

„S výsledkem jsme spokojeni, i když původní vize byla trochu jiná. Na začátku jsme si mysleli, že využijeme konstrukci starého Prioru, ale v polovině stavby se rozhodlo o demolici a obchodní centrum se postavilo znovu, což si myslím, že je nakonec ku prospěchu věci," vysvětluje Martin Krupauer z kanceláře architektů Atelier 8000.

„Jsme rádi, že klient naslouchal tomu, že je to sice moderní způsob nakupování, ale v centru města. To znamená, že má parter, výlohy a není to nějaká krabice za městem. Od začátku jsme chtěli propojit Čechovu ulici se Šířavou nákupní pasáží. Aby to lidé brali nejen jako místo nákupu, ale zároveň i jako zkratku," dodává.

Nákupní galerie je zatím obsazena z pětaosmdesáti procent.

„V současné době je zde asi čtyřicet jednotek, podstatná část nájemců se tedy nastěhovala a otevřela obchody. Některé jednotky budou otevírat i v průběhu září a října. Byli bychom rádi, kdyby bylo do konce roku celé obchodní centrum zaplněno tak, aby byl na vánoční nákup výběr co nejbohatší," uzavírá Radovan Pilich, jednatel Galerie Přerov.