Tchýně legendárního plavce, která po jeho prvním neúspěšném pokusu pokořit kanál nepřestala věřit, že to dokáže a ze svých úspor mu půjčila na „druhou šanci“ deset tisíc korun.

Obec Bochoř, odkud pochází rodina manželky Františka Venclovského Pavlíny, si v sobotu 19. června připomene padesát let od triumfálního úspěchu, který sledoval celý svět.

„Manžel po prvním neúspěšném pokusu v roce 1970 neměl sponzora, protože už mu nikdo nevěřil. Maminka byla ale přesvědčena, že to zvládne. Řekla mu: Podívej se, pět tisíc mi dal Pán Bůh, pět tisíc jsem našetřila. Když mi těch pět tisíc vrátíš, budu ráda, když mi je nevrátíš, tak se taky nic nestane,“ popsala Pavlína Venclovská.

V době, kdy byl její muž na vrcholu slávy, si podle svých slov procházela těžkým obdobím, protože její maminka byla vážně nemocná.

„Celý národ slavil, ale pro mě to byly smutné časy. Maminka se ještě dozvěděla, že Franta kanál přeplaval. Přijel domů a ona čtrnáct dní nato zemřela,“ řekla.

Pavlína Venclovská rozená Kubelová z Bochoře pochází a do obce se často vrací, protože zde žije i její bratr.

„Málokdo třeba ví, že v domě, kde se narodila, žil nějakou dobu i František Venclovský, který byl tehdy občanem Bochoře,“ vysvětlil starosta obce Tomáš Volek.

Lidé si připomenou padesáté výročí zdolání kanálu La Manche v sobotu 19. června odpoledne.

„Park se otevře ve 14 hodin, kdy zahájíme výstavu v knihovně. Promítneme na ní dva zapůjčené dokumenty z archivu České televize - první s názvem Poražený vítěz připomene první neúspěšný pokus Venclovského o zdolání kanálu v roce 1970, druhý dokument La Manche, můj osud pak přiblíží velký úspěch ze 30. července 1971,“ řekl starosta.

Unikátní fotky i dechovka

Na výstavě budou k vidění i fotografie z rodinného alba Pavlíny Venclovské, které dosud nebyly nikde zveřejněny.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout medaile ze sportovních soutěží, originály diplomů a také nejvyšší britsko-francouzské ocenění, které Venclovský získal. Děti z naší základní školy vytvořily tři koláže obrázků a zachytily střípky ze života známého sportovce,“ upřesnil.

Po zahájení výstavy pokračuje program v 15 hodin vystoupením dechové hudby Moraváci a vrcholem odpolední akce je v 16 hodin slavnostní udělení čestného občanství Bochoře Františku Venclovskému „in memoriam“.

Na počest sportovce bude v parku instalována také pamětní deska. „V letošním roce si zároveň připomínáme pětadvacet let od jeho úmrtí. František Venclovský zemřel 13. prosince 1996 v Přerově v pouhých čtyřiašedesáti letech,“ doplnil starosta.

Přestože se Venclovský narodil v Lipníku nad Bečvou, jeho život je spjatý s Přerovem. Miloval tréninky v řece Bečvě, založil tradici silvestrovské otužilecké show, vychoval v Přerově děti a dodnes zde žije jeho rodina.

Od boxu k plavání

František Venclovský byl voják a atlet, který patřil koncem padesátých let ke špičce československých boxerů. Kvůli těžkému úrazu krční páteře ale se sportem musel načas přestat. I přes nejisté prognózy se začal věnovat otužování a dálkovému plavání.

První pokus Františka Venclovského zdolat kanál La Manche byl neúspěšný - vyplaval z Francie, ale pro nepřízeň počasí a vyčerpání svůj sen nakonec vzdal. Napodruhé už to vyšlo. Dnem „D“ byl 30. červenec 1971, kdy zvládl přeplavat 56,5 kilometru v čase 15 hodin a 26 minut.

„Poslední metry. Plave člověk, kterému před čtrnácti lety prorokovali invalidní vozík a dělali nad ním kříž. Jak se mohou všechna proroctví mýlit! Je pátek 30. července 1971. Je 16 hodin. Přesně. Na minutu, na vteřinu,“ těmito slovy popisuje historickou chvíli František Venclovský v knize La Manche, můj osud. Stopky se zastavily na čase 15 hodin 26 minut.