Průvodci tematické akce se stali jako každoročně Michaela Roubalíková a Jiří Kasperlik. Jako kořenářka a truhlář provedli návštěvníky dobou napoleonských vá­lek.

„Cílem ukázek je mimo jiné také připomenout, jak se máme v dnešní době dobře. Žijeme v míru a máme rozvinutou medicínu," vysvětlila Michaela Roubalíková.

Dřevohostická nemocnice fungovala na zámku od listopadu roku 1805 do května 1806.

„Zdejší špitál byl spíše pro rekonvalescenty. To znamená, že úmrtnost tu nebyla zas tak velká v porovnání s jinými místy. Nicméně od ledna do května 1806 tady umřelo 152 vojáků. Diagnózou byl většinou průjem, tuberkulóza, záněty střev, selhání organismu – nebyla antibiotika ani pořádná dezinfekce," doplnila.

Do špitálu na zámku byli mimo jiné převezeni i vojáci, kteří bojovali ve slavné bitvě u Slavkova. „Je to jedna z nejvýznamnějších bitev na našem území a místní špitál byl otevřen čtrnáct dní před vypuknutím bitvy. Už jsme přemýšleli, jestli to nemělo nějakou souvislost," zmínila.

Scénku z polního lazaretu pojali místní ochotníci spíše komicky – při amputování nohy u pacienta si doktor uřízl vlastní prst, prospěch z válečné vřavy měl například truhlář, který vyráběl rakve pro vojáky.

Na programu oblíbené akce se podílel i Klub vojenské historie francouzského císařství z Bystřice pod Hostýnem. S replikou polního kanonu tak několik francouzských vojáků proti skrovně vybaveným obráncům úspěšně dobylo zámek. Součástí prohlídky bylo i představení uniforem a zbraní z napoleonské doby.

„Tady v Dřevohosticích jsme před pěti lety odhalovali památník vojákům. Napoleonskou dobou se zabýváme už několik let, děláme různé akce a uctíváme padlé. Vojákům by se měla vzdát čest. Máme tu dobu rádi, ale zároveň se snažíme lidem ukázat, jaké to byly hrůzy," řekl za spolek František Sklenář.

Podvečerní akci si nenechala ujít Růžena Jakubálová. „Chodím sem na zámek často, letos mě zaujalo skloubení programu s ukázkou armády, pokaždé je tu něco jiného," prozradila.