„Nevynechám jediný ročník. Kromě Beňova jezdím i do Tučína Pavlovic, Čekyně a nebo Buku. Objedu to všechno. Adventní období je pro mě balzámem na duši. Je to vchod do dobré nálady, stresy před svátky si vůbec nechci připouštět,“ svěřila se Františka Šeredová.

„To, co se mi na výstavě líbí, si vždycky vyfotím. Letos o Vánocích budu mít doma hned devět betlémů,“ řekla a dodala, že k té pravé předvánoční atmosféře patří vůně cukroví a jehličí.

Klubovna Svazu zahrádkářů v Beňově o víkendu doslova praskala ve švech. Hospodyně si vyměňovaly recepty na cukroví a radily, jak nejlépe vyzdobit štědrovečerní tabuli. Například Libuše Cigánková z Beňova představila na výstavce speciální způsob výroby baňek.

„Balónek se nafoukne tak, aby neucházel. Pořádně se utáhne a omotá bavlněnou nití. Pak se to celé natře vodním sklem a nechá čtyřiadvacet hodin schnout. Nakonec se propíchne a baňka je hotová,“ popsala. Podle ní už se dnes dá spoustu nápadů pochytit na internetu.

Návštěvníci obdivovali také pečlivě nazdobené perníčky Hany Jurčíkové.

„Cukr se musí třikrát přecedit přes punčochu, jinak by to nikdy nebylo tak pěkné,“ prozradila pracný postup jedna z členek beňovského Klubu důchodců Vlasta Zehnálková. Lidem se ale sbíhaly sliny i při pohledu na vánoční cukroví.

„Dělám kousky co nejmenší, protože na nich pak lépe vypadá zdobení. Recepty hledám i na internetu a ze třech si třeba poskládám jediný,“ prozradila Jaroslava Nováková z Beňova, která vystavila čtrnáct druhů cukroví s různými druhy náplní a také ořechové dorty, zkrášlené marcipánovými andílky.

A jak vznikl nápad uspořádat adventní výstavu v Beňově?

„Je to už pátý ročník a nechali jsme se inspirovat podobnou akcí v Horním Újezdu. Postupně se nám hlásilo čím dál více vystavovatelů, nejen z Beňova, ale i Líšné, Dobrčic, Břestu a dalších obcí,“ prozradila organizátorka akce Marie Klvaňová.

Výstava má prý ukázat, že krásnou vánoční atmosféru lze vytvořit i s pomocí obyčejných věcí, které má člověk doma.