„Žádná skutečná demokracie nemůže zůstat stranou, když ostatní bojují za dobrou věc. Proto je zájem o budoucí pokojný a demokratický Afghánistán i naším zájmem. Cítíme to jako povinnost a čestný závazek vůči sobě i spojencům,“ řekl před nastoupenými účastníky mise náměstek ministra obrany. Podle něj sice rezort musí výrazně seškrtat rozpočet, ne však na úkor misí v Afghánistánu. „Škrty se pravděpodobně dotknou Kosova,“ upřesnil.

Slavnostního nástupu se kromě velení ministerstva obrany a armády zúčastnili také americký vojenský přidělenec Charles Willson a zástupci francouzské strany – Bruno Bucherie a Nicola de Lacoste. S proslovy vystoupili i přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Horák (KDU-ČSL).

„Na základnu Šarana jsme odletěli v polovině dubna. Měli jsme za úkol zajistit přepravu materiálu, osob a pomoci koaličním spojencům. Přepravili jsme na 1339 lidí, 45 tun materiálu a nalétali 331 hodin,“ shrnul velitel kontingentu Milan Koutný. Vojáci se prý nedostali do přímých střetů a do vlasti se vrátili všichni pořádku.

„Do ostré bojové akce jsme se sice nedostali, ale byli jsme v oblastech, kde byly přistávací plochy nastřeleny ručními zbraněmi. Existovalo proto reálné riziko, že narazíme na miny,“ popsal zástupce velitele Roman Randula. Ten tvrdí, že se bude situace v zemi v následujících měsících rapidně zhoršovat, a to v souvislosti s blížími se volbami. „Snaží se o zastrašení civilního obyvatelstva tak, aby volby vyhráli následníci hnutí Taliban,“ vysvětlil.

Vojáci z přerovské vrtulníkové základny se během čtyřměsíčního pobytu museli aklimatizovat na nadmořskou výšku téměř dva a půl tisíce metrů a teploty, jež někdy na slunci dosahovaly i padesáti stupňů Celsia. „Zvládali to dobře, a to hlavně díky náročné přípravě. Na misích je vždy důležité odhalit ty největší stresory. Těch je ale v Afgánistánu více – kromě prašnosti, vysokých teplot a nadmořské výšky je to i ztráta soukromí vojáků a odloučení od rodiny,“ přiblížila psychložka kontingentu Helena Sováková. Podle velitele kontingentu Milana Koutného ale mohli vojáci každý den dvacet minut telefonovat domů, pokud jim to spojení umožnilo.

V těchto dnech už slouží v Afghánistánu vojáci třetího kontingentu, kteří převzali úkol v srpnu a vrátí se do země v listopadu.