Úpravy kdysi zanedbané části obce přišly na deset milionů korun, podstatnou část financí se ale podařilo získat z evropských fondů.

„Park o rozloze pěti hektarů založil Karel starší Podstatzský počátkem 17. století. Už v minulosti byl pojítkem mezi středem obce a zámeckými budovami,“ přiblížil starosta Veselíčka Tomáš Šulák.

Část parku před zámkem je ve francouzském stylu, terasovitě upravena a vroubena živými ploty.

„Na prostřední terase jsou symetricky zasazeny kužele tisu a k obrubám podél stezek je použitý buxus. V parku se nacházejí i různé okrasné dřeviny, například šestnáct metrů vysoký platan západní nebo gingo biloba,“ dodal. Kvůli novému okrasnému prvku obec dokonce zaměstnala zahradníka.

Zámecká zahrada se nachází v těsné blízkosti dětského domova ve Veselíčku a půldruhého roku byla uzavřena pro veřejnost.

„Budeme rádi, když bude opět sloužit lidem, a proto plánujeme také zbudování naučné stezky ze zámku přes veseličské lesy. Projekt s názvem Hraběnčina naučná stezka má představit nejen přírodní, ale i kulturní památky mikroregionu Lipensko,“ vysvětlil starosta.

Úpravy v parku probíhaly od loňského dubna do letošního května.

„Je to památkově chráněný areál a jeho historický vývoj není možné pominout,“ zmínil generální projektant Petr Kubeša. Ten prý při rekonstrukci vycházel z dochovaných soupisů dřevin a dobové dokumentace.

„Park je zajímavý svou terénní modelací, která lahodí oku, a také dendrologicky významnými dřevinami. Za zmínku stojí i jezírko, které zaniklo před desítkami let. Teď bylo znovu obnoveno podle původních katastrálních map,“ uzavřel.