Křesťané přikládají postnímu období velký význam. „Popeleční středa je den, kterým vstupujeme do půstu. Trvá přesně čtyřicet dní před velikonočními svátky,“ připomněl troubecký farář Radek Sedlák. Věřící symbolicky přijímají takzvaný popelec na znamení toho, že „prach jsi a v prach se obrátíš.“

V přerovském kostele svatého Vavřince bylo ve středu ráno plno a lidé stáli i v uličkách. „Pro nás tento svátek znamená, že se máme obrátit k evangeliu a více zaměřit na vztah k Bohu,“ řekla Hana Fogeltonová z Přerova, která přišla na Mši svatou i se svou malou dcerou.

Každý den, nejen na Popeleční středu, se přichází pomodlit do kostela také paní Anna z Přerova. Není sama, ale modlí se společně s dalšími šesti ženami. „Chceme si vyprosit pro naše rodiny a celý svět zdraví. Aby nebyly války, ale pokoj a mír,“ vysvětlila každodenní návštěvu kostela.

A co pro ni znamená začátek postního období? „Je to nejen doba příprav na Velikonoce. Půstem člověk posiluje také pevnou vůli, která roste i tím, že si dokážeme něco odpustit a nejsme na ničem závislí,“ řekla. (pu)