Okolí domu s číslem popisným 27 v těsném sousedství areálu Juty už je obehnané páskami kvůli bezpečnosti chodců a budova má být srovnána se zemí do konce tohoto týdne.

„Ve Škodově ulici zůstalo po vystěhování jen čtrnáct rodin z původních více než pěti desítek. V některých domech už je jen po dvou rodinách, ale dokud jim neseženeme byty, není možné dál pokračovat v bourání. Tempo prací bude záležet hlavně na tom, jak rychle byty zajistíme,“ uvedl jednatel investorské společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil, který hledá už tři roky náhradní bydlení pro obyvatele Škodovy ulice.

„Zatím nikam nejdu, pořád pro mě nic není. Myslím, že ještě na zimu zůstaneme,“ řekla jedna z obyvatelek Škodovy ulice Žaneta Horváthová.

Naopak dlouholetý nájemník Petr Horváth už se s rodinou odstěhoval a do Škodovky chodí jen na návštěvu k příbuzným.

„Byla to práce sehnat byt. Když jsem na něco narazil, gádžové mě tam nechtěli. Nakonec mám bydlení kousek odsud – v Husově ulici,“ popsal.

Stavebníci v úterý postupně rozebírali střechu, ale protože nejen na ní, ale i uvnitř zdevastovaného objektu byla spousta holubího trusu a špíny, museli pracovat s ochrannou rouškou na obličeji.

Podle šéfa Stavebního úřadu v Přerově Jiřího Justa dělníci objekt postupně rozeberou s pomocí strojů.

„Postup s použitím trhaviny není s ohledem na bezpečnost obyvatel a chodců, kteří ulicí denně procházejí, možný,“ vysvětlil.

Jako první byl už v říjnu loňského roku srovnán se zemí dům s číslem popisným 19. Byl totiž v havarijním stavu – jedna jeho stěna se sesunula a hrozilo nebezpečí, že se celý objekt zřítí.

„Budovu jsme zdemolovali víceúčelovým stavebním strojem. Museli jsme to dělat postupně, protože přesný postup prací určuje vyhláška města. Z důvodu bezpečnosti nebyl použit odstřel, přestože by to bylo rychlejší,“ uvedl již dříve stavbyvedoucí demoliční firmy Pavel Kovář.

Zchátralé romské ghetto ve Škodově ulici prodalo město Přerov i s nájemníky soukromé firmě Opera Bohemia v roce 2007. Ta hodlá areál v blízkosti vlakového nádraží zvelebit a na místě zdevastovaných domů postavit moderní objekty s multifunkčním využitím.

Plány firmy už ale tři roky naráží na jediný problém: Romy ze Škodovy ulice v Přerově nikdo nechce.