„Je to škoda, protože ty stromy vypadaly podle řezu zdravě. Zeleně navíc ve městě moc není. Na jedné straně se kácejí krásné zdravé stromy, a na druhé straně zůstávají ty, které ohrožují lidi – třeba na městském hřbitově,“ posteskl si Josef Machů, který žije v nedaleké Nádražní ulici.

Stejného názoru je i další z místních Jan Černý. „Bydlím v této části města už několik desítek let a ty stromy mi doslova vyrůstaly před očima. Měl jsem potěšení z pohledu na ně a v létě tu byl krásný stín. Naráz si ale někdo usmyslí, že je stromy ohrožují a začnou je kácet,“ řekl.

Ředitelka Romana Studýnková z Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově, kde se alej nacházela, ale stížnosti místních obyvatel nechápe. „Lidé se na nás už v minulosti obraceli, ať se stromy něco uděláme. Při silných poryvech větru z nich totiž upadávaly velké uschlé větve, a ty ohrožovaly chodce. Situaci jsme museli naléhavě řešit, hrozilo totiž nebezpečí úrazu, a to jak studentů naší školy, tak i kolemjdoucích,“ vysvětlila.

Místo topolů zasadí 25 javorů

Podle ní dal k vykácení souhlas jak Olomoucký kraj, tedy vlastník, tak i odbor životního prostředí přerovského magistrátu. „Domluvili jsme se zároveň na výsadbě nových dřevin a na místě původních topolů vysázíme už na podzim pětadvacet javorů,“ doplnila.

Na špatný zdravotní stav přestárlých topolů poukazuje i šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. „I když to podle řezu části dřevin na první pohled nevypadá, jsou napadené houbovým onemocněním a značně přestárlé. K vykácení jsme dali souhlas hlavně z důvodu bezpečnosti. Na stejný problém jsme totiž narazili i u rybářské aleje u řeky Bečvy, kde stromy také na první pohled vypadaly zdravě. Podrobnější analýza ale ukázala, že jsou napadeny chorobou,“ uzavřel Juliš.