Po vzoru Anglie

Celé dopoledne rozdělily organizátorky do tří částí. Nejdříve se běhala palačinková štafeta. Jde o tradiční anglický předvelikonoční zvyk, o kterém se místní děti učily ve škole a zaujal je natolik, že se pomalu stává tradicí i v Pavlovicích.

„S dětmi se v hodinách angličtiny věnujeme tradicím anglicky mluvících zemí. V Anglii vznikl palačinkový den podle pověsti o hospodyni, která zapomněla na mši a aby ji stihla, vyběhla z domu v zástěře i s palačinkou a pánví v ruce směrem ke kostelu,“ upřesnila jedna z učitelek místní základní školy Marie Henslová.

Spořádalo se přes sto palačinek

Palačinkový běh tady pořádají letos už podruhé. „Komu se podaří doběhnout s palačinkou šťastně až do cíle, může si ji samozřejmě i sníst,“ dodala. Do štafety se zapojili i senioři z místního domova a mnohým z nich nebránilo v soutěžení ani kolečkové křeslo.

„Spolupráce mezi dvěma tak rozdílnými generacemi je určitě pro obě strany přínosná,“ řekla Henslová. V zámecké zahradě se během dopoledne spořádalo celkem sto třicet palačinek. „Ty pekly naše kuchařky už od brzkých ranních hodin,“ dodala další z učitelek.

Šála překonala kilometrovou hranici

Kromě toho na děti čekalo i klasické hledání velikonočních vajíček a celý program vyvrcholil měřením rekordně dlouhé šály. Tu začali v Pavlovicích plést už v roce 2004 pod vedením místní učitelky Dagmar Šurmánekové. Stalo se tak opět po vzoru dětí z Anglie. Tenkrát pavlovický školní parlament zaslechl zprávu, že tamní žáci upletli čtyřiatřicet kilometrů dlouhou šálu.

„Tu naši jsme pletli postupně pět let a když měla téměř sedm set padesát metrů, přestali jsme. Ale všichni se pak shodli na tom, abychom pokračovali a završili pletení, až bude mít šála kilometr,“ popsala Henslová.

Pletli i okolní vesnice

Do celé akce se zapojili nejen děti, učitelky a rodiče, ale poté, co se o této výjimečné aktivitě objevila zmínka v médiích, začali pavlovickým pomáhat i lidé mimo školu. „Například pan farář uspořádal sbírku vlny a s pletením pomáhali i lidé z okolních vesnic. Všechny to bavilo a co víc, všechny děti se naučily plést, což se dnes už moc nevidí,“ uzavřela. Po závěrečném měření má rekordní pavlovická šála tisíc sto dvacet osm metrů.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku