Ten původní byl postaven v roce 1924 a jeho dominantou se stal o čtyři roky později palmovník, odhalený k desátému výroční samostatného Československa. Minulému režimu byla ale exotika na obtíž. Skleník chátral tak dlouho, že musel být zbourán.

Nově zbudovaný koutek se subtropickými rostlinami Středozemí představilo vedení radnice poprvé veřejnosti ve čtvrtek.

„Zatím ještě není hotový, ale snad to do jara stihneme. Potřebujeme ještě půl milionu, abychom dokončili středomořský dvorek se vzrostlou olivou,“ vysvětlila náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Městu se podařilo získat na obnovu dvou skleníků, z nichž ten druhý ale nebude výstavní, finance z Regionálního operačního programu Evropské unie. Celkové náklady činily 12 milionů.

Ve zvýšených záhonech exotického koutku má být vysázeno přes sedm desítek subtropických rostlin, umístněných ve speciálních nádobách a obklopených prvky z bílého vápence. Skleník má několik oddělení s netradičními názvy – například Kanárské ostrovy či Macchie a garigue.

Procházka subtropickou květenou je už teď pastvou pro oči.

„Je tu třeba palma Phoenix, dovezená až z Belgie, ale lidé můžou obdivovat i Palmu Phoenix Roebellini a různé druhy fíkusů. Zajímavostí je i kvetoucí bouganvillea, mandarinka, pomeranč nebo vzácný čajovník,“ vyjmenovala některé druhy Pavla Matochová z Buku, která rostliny dodala.

Lidé, kteří si budou chtít nový skleník v parku prohlédnout, budou mít první možnost tuto neděli – a to v rámci Dnů evropského dědictví. Do konce října bude otevřený každou středu a pak i o víkendu.

„V případě většího počtu zájemců je zpřístupníme po telefonické dohodě,“ podotkla náměstkyně primátora. Druhý nově zbudovaný skleník už nemá být výstavní a má sloužit pro potřeby technických služeb.

Atmosféru pravé exotiky by mělo do budoucna navodit i exotické ptactvo a uvažuje se i o hudební kulise.

„Zatím je tu jen jedna žabička, a ta není středomořská, ale středomoravská,“ uzavřela Grambličková.