Nejhorší byla situace v Hustopečích nad Bečvou, hasiči vynášeli na zádech lidi z domů. Silnice mezi Hustopečemi a Hranicemi se proměnila v řeku. Jen v Hustopečích nad Bečvou zachraňovali do půlnoci ze zaplavených domů dvacet pět lidí, z toho pět dětí.

Kolem půlnoci ze středy na čtvrtek se z břehů vylilyl také Ludina a Velička v Hranicích. Hasiči a strážníci městské policie objížděli domy, které se ocitly v ohrožení a vyzývali jejich majitele k urychlenému odchodu.

Někde lidé spali a o tom, že se jejich zahrady a dvorky ocitly pod vodou, neměli ani tušení. Záplavy jim nedaly ani čas sbalit si tašku s nejpotřebnějšími věcmi.

Někteří své příbytky opouštěli s prázdnýma rukama a obavami, co všechno ještě stihne voda do rána napáchat.

Ulicemi v tichosti problikávaly majáky hasičských a policejních aut, jejichž posádky průběžně sledovaly stav v nejvíce ohrožených oblastech. Kde ještě nebyl k evakuaci důvod, tam se lidé vrhali do sklepů nebo přízemních místností, odčerpávali z nich vodu a zachraňovali nejcennější věci.

Mezitím déšť ustal a hladiny obou potoků kulminovaly.

Hustopeče: 16 domů pod vodou

V Hustopečích se vylil z břehu místní loučský potok spolu s retenční nádrží. Asi tři ulice v obci se ocitly zcela pod vodou.

„Kolem půl sedmé večer najednou stoupla hladina loučského potoka a za dvě hodiny se už vylil z břehu. Šestnáct domů bylo zcela pod vodou.,“ popsala starostka Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková.

Situace v Hustopečích připravila hasičům z Přerovska horké chvíle.

„Na místě máme celkem jedenáct jednotek. Vynášíme lidi z domů, protože je zde asi metr a půl vody. Zachraňujeme je z obydlí buď na zádech a nebo s pomocí člunů,“ popsal ředitel Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček, který byl přímo na místě.

Podle něj bylo z domů evakuováno celkem pětadvacet lidí, z toho pět dětí. Jeden muž také uvízl v koruně stromu, protože ho spláchla voda.

„Záplavy si naštěstí nevyžádaly žádné lidské životy a nikdo při nich nebyl ani vážněji zraněn,“ podotkl dále Čoček.

Hasiči přímo v obci zřídili povodňovou komisi, která pomáhá zdejším obyvatelům.

„Většina evakuovaných obyvatel má kde přenocovat. Jsou u příbuzných a ráno se uvidí, co bude dál. Doufáme, že se situace uklidní, ale do rána budeme v pohotovosti,“ řekla starostka Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková.

Bělotín: voda strhla vedení plynu

Stejně dramatická situace byla ve středu večer také v Bělotíně. Voda zde totiž strhla vedení plynu, a ten začal unikat do obce.

„Abychom zabránili nebezpečnému úniku do ovzduší, musela plynárna zastavit plyn v celé obci,“ informoval operační důstojník přerovských hasičů.

Hasiči evakuovali také jedenáct osob, které uvízly v areálu jedné hranické firmy. Podle ředitele přerovského Hasičského záchranného sboru Miroslava Čočka byla zcela zastavena doprava na hlavním tahu z Valašského Meziříčí do Hranic, který se proměnil v řeku.

Voda v Hranicích ucpala tah Ostrava - Olomouc

Vydatně pršet začalo v Hranicích krátce po devatenácté hodině. Během pár minut stoupla hladina obou dominantních potoků o několik desítek centimetrů.

Přívalový déšť však nestíhala pojímat ani kanalizace a na ulicích se tvořily obrovské kaluže. Nejdramatičtější situace nastala po dvacáté hodině pod nadjezdem na třídě 1. máje.

Vozidla, jedoucí směrem od Ostravy na Olomouc, musela pod mostem přejíždět do protisměru, jinak by tam uvízla. Za obrovské množství vody, jejíž hladina v některých místech dosahovala téměř metrové výšky, mohl na silnici I/47 jeden jediný ucpaný kanál.

„Když tady kolem cesty sekli trávu, napadala kanalizační mřížkou dolů a tak se to teď snažím vyčistit, aby mohla voda odtéct,“ komentoval situaci pod třídou 1. máje pracovník Správy a údržby silnic.

Pár desítek metrů od něj stáli strážníci městské policie a řídili v obou směrech dopravu, aby pod mostem nedošlo ke srážce. Po silnici i chodníku se místy valila voda také ve čtvrti zvané Mexiko.

Lidé v pláštěnkách nebo s deštníky nad hlavou tam úzkostlivě sledovali stále se zvyšující hladinu Veličky.

„Ještě v devět hodin byla v normálu. Pak se ale začala zvedat doslova z minuty na minutu. Úplně mi to připomnělo situaci z roku 1997,“ svěřila se Deníku jedna z místních obyvatelek.

Její soused se s pomocí dvou dřevěných desek a těsnícího silikonu snažil vytvořit zábranu proti vodě, která již začala ohrožovat jeho dům i prodejnu v suterénu. Hladina Bečvy se s přibývajícím časem zvedala rovněž.

Před půl desátou protékalo jezem odhadem hrázného šedesát kubíků vody za vteřinu.

„Situaci mám pod kontrolou a zatím ještě na řece žádný stupeň povodňové aktivity vyhlášen nebyl,“ tvrdil ještě ve 22.20 hrázný Jaromír Capil.

V centrální části sousedních lázní už byl v té době pod vodou celý pravý břeh. Na vině však nebyla voda z Bečvy, ale z přilehlých kopců. Ve dvou místech stékala tak prudce, že s sebou přibírala i kousky větví. Valila se přes cestu a lázeňský park mezi mostem a čerpací stanicí úplně zatopila. Některá vozidla kalužemi statečně projela, další se otáčela a volila jinou trasu.

Deset minut před jednou hodinou po půlnoci upozorňuje policie hlásičem, že situace se zhoršuje a voda bude stoupat.

Kateřina Kapková, Petra Poláková-Uvírová