Výsledky soutěže padly právě v sobotu, kdy se místní obyvatelé sešli, aby společně okoštovali a zhodnotili dodané vzorky destilátů.

„Celkem jsme přijali a hodnotili 111 vzorků ovocných destilátů a 25 vzorků likérů ze sedmnácti obcí. Do finále postoupilo celkem 39 vzorků lihovin a 8 vzorků likérů,“ sdělil starosta Beňova Ivo Pitner.

Z dodaných vzorků převládala slivovice ze švestek, ale soutěžící dodávali v hojném množství i pálenky například z jablek, meruněk, hrušek, mirabelek či dokonce z malin, jahod a angreštů. Raritou pak byl třeba likér z banánů či hroznů.

„Loňská úroda byla sice slabší, protože počasí jí moc nepřálo a navíc se u nás se ní podepsaly kroupy, ale s počtem vzorků jsme více než spokojeni,“ zhodnotil za organizátory Beňovského slivkoštu Josef Černý, předseda místní organizace Českého zahrádkářského svazu. Ten také do soutěže dodal úplně nejstarší vzorek. „Jde o trnkovou slivovici z roku 1979. Před třiceti lety jsem si ji uschoval u příležitosti narození mé dcery,“ svěřil se Černý.

Kdo by si myslel, že do soutěže dodávali své vzorky výhradně muži, byl by na omylu. Zapojily se totiž i ženy a některé dokonce dosáhly na vítězství. V kategorii likéry si odnášela první místo Radka Gorfloová.

„Do soutěže jsem dodala bezinkový likér, jehož výrobu jsme s maminkou vyzkoušely loni poprvé. Recept jsem našla v knize, kterou jsem dostala o Vánocích. Není vůbec složitý. Likér se skládá hlavně z bezinek, slivovice a také kávy,“ prozradila vítězka v kategorii likéry.

A kdo se stal šampionem Beňovského slivkoštu?

Nejlepší destilát dodal sedmdesátiletý Antonín Pospíšil z Beňova. „Jde o loni vypálenou slivovici ze švestek. Na vítězství jsem si ani nepomyslil, proto mě toto umístění hodně překvapilo. Úroda byla loni slabší. Vypálil jsem jen pětadvacet litrů slivovice a jiné roky si z pálenice odvážím až dvojnásobné množství. O to více ale vypálené ovoce asi chutná,“ svěřil se absolutní vítěz letošního ročníku, který obdržel Putovní pohár Slivkošt 2009.

Tento zkušený pěstitel a chovatel, ale hlavně vášnivý rybář, také prozradil, jak si zajistit slivovici výborné chuti: „Já vždycky říkám – chce to sbírat švestky s láskou, a pak i ta slivovice je dobrá,“ prohlásil Pospíšil.

Beňovský slivkošt má za sebou první ročník, ale loni už měl předskokana v podobě nultého ročníku. Touto novodobou tradicí se Beňovští nechali inspirovat v nedaleké obci Vlkoš.

„Tamní obyvatelé nám hodně poradili a pomohli s organizací slivkoštu, který považujeme za společenskou událost a příležitost k setkání v příjemném a přátelském prostředí,“ řekl beňovský starosta Pitner. Na sobotní ochutnávce ovocných pálenek proto nesměl chybět ani hlavní garant a posuzovatel soutěže František Sečka z Vlkoše.

„Milovníci pálenek mohou přijít ochutnat výsledek celoroční práce pěstitelů i příští sobotu do sokolovny ve Vlkoši, kde se koná už třetí ročník Vlkošské baňky. Zájemci budou mít možnost ochutnat na 300 vzorků destilátů, které byly dodány z téměř 50 obcí,“ pozval veřejnost profesor přerovské Střední zemědělské školy ve výslužbě František Sečka.