„V červenci spadlo asi tři sta procent srážek dlouhodobého průměru, takže úroda je opravdu velmi špatná. Začali jsme sklízet třináctého července, tedy ještě v době, kdy všechno vypadalo nadějně. Kvůli dešti se ale sklizeň pořád přerušovala a nakonec jsme dělali jen po půl dnech,“ popsal předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

„Část úrody zůstala ležet na poli, protože byla poválená vichřicemi a obilí zplesnivělo. Přestože jsme měli slušný výnos, veškeré obilí má jen krmnou kvalitu – deště ho zničily. Pamětníci tvrdí, že takovou hrůzu zažili naposledy někdy na počátku osmdesátých let,“ vylíčil.

Družstvo v Kokorách vyčíslilo finanční ztráty na pět až osm milionů korun.

Zemědělci se teď nejvíce obávají toho, že budou mít problém úrodu prodat. „Výkupní organizace tvrdí, že krmných obilovin je dostatek. Kdyby byly deště jen v Česku, mohli bychom ho udat třeba v Polsku, tam ale bylo letos počasí stejné a lidé zápasí se stejnými problémy jako my,“ vysvětlil Lichnovský.

Máku je jako šafránu

Že přišla roční snaha zemědělců vniveč, o tom svědčí i pohled na polehaná pole máku. Makovice mají nepřirozeně zašedlou barvu a uvnitř hlaviček je plíseň. Někteří zemědělci proto jen stěží skrývají emoce.

„Jak to může vypadat, když měsíc v kuse prší? Jsme z toho zklamaní,“ pokrčil rameny František Kretek ze zemědělského družstva v Prosenicích. V jeho hlase je ale znát, že zklamání je slabé slovo pro to, co teď hospodáři na Hané prožívají.

O prodeji krmných obilovin do zahraničí teď jedná zemědělská společnost Pobečví v Rokytnici u Přerova.

„Letošní výnosy jsou dosti slibné, u pšenice to bylo 8 tun na hektar, u ječmene 6 tun. Čím více se ale posunovaly žně, tím více se posunovala kvalita, až nakonec úplně odešla,“ shrnul agronom společnosti Jaroslav Mackovík.

Zaostává kvalitou

Podle něj je pro kvalitu potravinářských komodit jedním z hlavních ukazatelů takzvané pádové číslo.

„Pro chleba by mělo být nad 220 a výše, my jsme ale u pšenice měli pod 220. Sháníme odbyt do Německa a Polska, ale samozřejmě to bude za nižší peníze. To, co jsme stihli sklidit z potravinářské pšenice, necháme pro mlynáře,“ řekl. V Rokytnici už prý mají úrodu pod střechou.

Poslední kombajn vyjel tento týden také na pole v Troubkách nad Bečvou, které loni zpustošily ničivé záplavy a i letos bojovaly s přívalovými dešti.

„Nálada je hodně špatná. Včera jsme sklidili a zatím nevíme, co s tím. Výnos byl trochu lepší než loni – 6,5 tuny z hektaru, ale co nám to pomůže. Kvalitu to nezachrání. Všechny komodity jsou na tom stejně špatně – ječmen, pšenice, kukuřice i řepka,“ uzavřel agronom Troubecké hospodářské společnosti Vladimír Kratochvíl.