„Pořádáme akci už počtvrté. Pozvali jsme zajímavé soubory, které návštěvníci znají i z minulých ročníků - Memento Mori, Salva Quardia, Pernštejnové nebo Divadlo Havran. Lidé zhlédli i ukázky historického šermu v podání Krohis a skupinu Monarchia, jejíž členové do vystoupení zakomponovali i své potomky,“ řekl Martin Gazdík, vedoucí skupiny Othala, která akci spolu s městem Tovačov pořádá.

Organizátoři i členové souborů chodili mezi lidmi v dobových kostýmech a atmosféru dokreslovala i autentická hudba. „Hudební složku nám zajistila kapela Stella Betula. Hrají na historické nástroje a specializují se na severskou a středoevropskou hudbu. Občas to proloží také něčím modernějším,“ popsal Gazdík.

I přes bohatý program přišlo letos méně lidí než v minulém roce, kdy akci ovlivnila covidová opatření.

„Účast je menší, než bývala. Loni bylo hned od desíti ráno zaplněné nádvoří, teď je tu i odpoledne lidí méně. Ale je to pochopitelné, protože po covidu všichni plánují akce, a tak se spousta z nich kříží. Lidé se rozptýlí na více míst,“ doplnil Gazdík.

Kontejner na plasty. Ilustrační foto
Do kontejnerů na plast se budou sbírat i plechovky

Na návštěvníky čekalo šest historických vystoupení, zachycujících různé aspekty středověkého života.

„Ukazujeme například lidem, jak bojovali gladiátoři. Několik našich členů navzájem soupeřilo a nejlepšího gladiátora vybralo publikum potleskem. Jsme tu už podruhé a moc se nám tu líbí. Pokud nás příští rok opět pozvou, rádi přijedeme,“ uvedla členka souboru Memento Mori Soňa Kölblová.

Návštěvníci zhlédli také ukázky historického šermu v podání kroužku Krohis nebo palných zbraní od spolku Salva Quardia.

V okolí zámku byly rozmístěny i stánky, u kterých se mohli zájemci přiučit středověkým řemeslům. „Představuji ukázku dobového soustružení a hrnčířský šlapací kruh. Nejvíce populární je ale vlastní výroba svíček. I ti nejmenší si to mohou vyzkoušet. Knot se namáčí opakovaně do vosku. Výroba jedné svíčky trvá kolem hodiny, takže děti si je tu nestihnout vytvořit celé. Zájemci si však mohou koupit svíčky už hotové,“ řekl jeden z vystavujících Luděk Svítek.

K vidění byly i ukázky práce s látkou a její barvení, činnost středověké přadleny či tkadleny opasků.

Oddělení ARO přerovské nemocnice získalo po rekonstrukci více lůžek.
FOTO: Přerovské ARO, symbol boje s covidem-19, prošlo rekonstrukcí

„Ve středověku tvořila většinu vláken vlna nebo len. Pro tehdejší hospodyňky bylo nejjednodušší zpracovávat vlnu, takže tu mám ukázky z celého procesu. Nejdříve látku ostříhaly, poté vyčesaly a různě zpracovávaly. Lidé se mohou podívat i na stavy, na nichž se tehdy pracovalo,“ vysvětlila Michaela Sámková, která se historickým zpracováním látky dlouhodobě zabývá. 

Autor: Veronika Vojáčková