Čtveřice mužů z výboru místní organizace Brodek u Přerova Českého rybářského svazu vyrazila k pískovně mezi Majetínem a Krčmaní ve středu dopoledne. Hospodář Oldřich Polišenský odhadoval, že led by mohl mít kolem patnácti centimetrů.
„Prosekávání nám na začátku zimy komplikovalo kolísání teplot, kdy se po několika dnech mrazu zase oteplilo. Nebylo bezpečné na led vstoupit,“ řekl Polišenský. Kvůli střídání mrazu a oblev je svrchní vrstva ledu bělavá, zatímco nejčerstvější, spodní část ledového příkrovu je průzračná.
Otvory velké přibližně dva krát šest metrů prořezávali rybáři motorovou pilou hned na několika místech.
„Tady je plocha čtrnáct hektarů. Je na ni potřeba pět až šest děr,“ podotkl hospodář rybářské organizace. Teploměr po ránu ukazoval kolem deseti stupňů mrazu. Protože podle předpovědí má taková zima ještě nějakou dobu vydržet, budou muset muži z Brodku vyrážet k pískovně i na další místa ve svém rybářském revíru častěji.
„Při mrazech okolo minus patnácti led do druhého dne zase zamrzne. Budeme ho muset chodit rozbíjet sekerou každý druhý nebo třetí den,“ zmínil Polišenský.
Díry jsou ohraničené větvemi
Nařezané ledové kvádry o tloušťce dvaceti centimetrů rybáři pomocí háků potopili pod led na okrajích prosekaného otvoru. Pro bezpečnost lidí, kteří by si sem mohli přijít zabruslit, místo označili ze všech stran větvemi.
„Tady máme hlavně kapry, v menší míře i cejny, štiky, candáty a úhoře. Zvlášť candát je ryba dost náročná na kvalitu vody a narozdíl od kapra je aktivní i v zimě,“ řekl jednatel místní rybářské organizace Petr Vít.
Otvory v ledu jsou důležité proto, aby z vody mohly odcházet plyny, které se tvoří působením vodních rostlin.
„Nejde jen o kyslík, ale také o světlo pro perloočka a další vodní organismy,“ připomněl hospodář.