„Doufám, že budeme mít kolem 40 dětí a že budeme moci otevřít dvě třídy jako loni,“ řekla ředitelka Základní školy Za Mlýnem Božena Přidalová a dodává, že odhadnout, kolik dětí do školy skutečně nastoupí, se dopředu nedá.

„Loni nebylo moc odkladů, letos teprve uvidíme,“ vysvětlila.

Počet dětí, které by od září měly zahájit povinnou školní docházku, mírně stoupá. K hranici šesti let totiž dorůstají populačně silné ročníky.

„Sledujeme poslední ročníky mateřských škol a vycházíme i z demografie. V posledních letech se počet dětí do prvních tříd pohyboval kolem čtyř set šedesáti, letos je to přibližně čtyři sta sedmdesát dětí,“ uvedl vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Petr Hrbek.

Dětem i rodičům pomáhá Školička

Zatímco dříve vybírali rodiče školu podle toho, jakou mají nejblíž, dnes dají daleko víc na to, co která škola nabízí. Neváhají se účastnit různých akcí, které školy pořádají.

„Když jsme pořádali Školičku nebo den otevřených dveří, přišlo se podívat hodně rodičů,“ hodnotí zástupkyně ředitele Základní školy U Tenisu Jitka Chlapečková.

V programu Školička rodiče vidí ukázku školního vyučování a zjistí, jak jejich potomek reaguje v kolektivu.

„Přišlo na ni pětačtyřicet dětí,“ dodává zástupkyně.

Ve škole U Tenisu mají letos tři třídy prvňáčků a stejný počet by jich rádi otevřeli od září.

Nikolka se těší na spolužáky a novou aktovku

K zápisu do Základní školy Za Mlýnem dorazila jako první se svojí maminkou Nikolka Čechová.

„Těším se na spolužáky, že dostanu novou aktovku a že se naučím číst a psát,“ svěřila se Nikolka.

K zápisu mohli letos poprvé přivést rodiče i ty děti, kterým do září ještě nebude šest let.

„Pavlíkovi bude šest až v říjnu, ale ve školce je docela šikovný, takže by ho mohli vzít do školy už teď. Nechci ho ale nutit za každou cenu, nechám si poradit od učitelek tady ve škole,“ řekla Marta Ondičová, která se svým synem zamířila do ZŠ Boženy Němcové.