Ucpaná silnice, nadávky řidičů a odhodlání chodců, kteří půl hodiny ve smyčce přecházeli přes přechod – tak vypadala úterní blokáda silnice v Prosenicích.

Aktivisté chtěli upozornit protestem na neúnosnou dopravní situaci.

Obcí totiž denně projíždí tisíce kamionů a plně naložených nákladních aut, které se cestou přes Grymov a Kozlovice vyhýbají mýtnému. Místní obyvatele obtěžuje nejen nadměrný hluk a prašnost, ale také arogantní chování řidičů.

Na nadměrný hluk z dopravy ve vesnici nadávají všichni, řada obyvatel se proto k protestu připojila. Mezi nimi i důchodkyně Helena Zamazalová.

„Co máme říkat? Jezdí tu tiráky a náklaďáky takovou rychlostí, že máme strach vyjít z obchodu, aby nás něco nesrazilo,“ vylíčila.

O svůj nepříjemný zážitek se podělila i jiná z místních Eva Ondrušková.

„O půl druhé ráno to začíná. Jak jezdí těžká auta, skáčou mi na stole sklínky. Jednou mě smetl kamion, když jsem jela na kole, a ani nezastavil. Pomohl mi až řidič, co jel za ním. Měla jsem pohmožděnou ruku a naražené rameno,“ řekla.

Co způsobilo, že právě přes Prosenice projíždí tolik aut?

Podle znalců místních poměrů hlavně fakt, že se řidiči kamionů chtějí vyhnout placení mýtného, a tak jedou do Přerova přes schůdnější cestu – obce Prosenice, Grymov a Kozlovice. Těžké náklady ale zdevastovaly vozovku tak, že je plná děr a vyjetých kolejí.

„Náklaďáky tudy vozí kamení na stavbu dálnice z Kroměříže do Říkovic. V obci je takový hluk, že ani nemůžeme otevřít okna. Někdo už by měl už konečně říct jasné ne,“ objasnil hlavní organizátor důvody protestu Jiří Pospíšil.

Protesty čekají i Přerov

Akci podpořil i přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

„Přerov bude řešit v listopadu velký problém, protože se otevře dálnice z Kroměříže do Říkovic, která je jen šest kilometrů od nás. Jakmile z ní kamiony sjedou do centra, ucpe se celé město,“ upozornil Lajtoch.

Ten si myslí, že by mělo ministerstvo dopravy začít brát vážně hlavní problém Přerova a okolních obcí – a tím je chybějící obchvat.

„Další podobné protesty chystáme ještě na podzim přímo v Přerově. Jiné řešení totiž nevidíme,“ dodal.

Podpořit blokádu přijela i starostka Marta Ryšánková z nedalekého Grymova, kde je situace obdobná.

„Vadí mi arogance řidičů, kteří se chovají, jako by byli páni. Cestu máme rozbitou, auta nerespektují dopravní značení, a když se u nás objeví policie, je to zázrak,“ řekla.

Někteří protestující, kteří se připojili k půlhodinovému přecházení přes přechod, se vyzbrojili i transparenty s hesly jako „Pane Bárto, pojďte bydlet do Prosenic nebo do Grymova“ či „Neberte nás na lehkou váhu, je to jen spouštěcí článek laviny“.

Řidiči nadávali i sympatizovali

Část řidičů, jež kvůli blokádě uvízla u přechodu, na aktivisty vulgárně pokřikovala z otevřených okének, jiní s nimi naopak sympatizovali.

„Jedu z Přerova do Ostravy. Ale jestli mě nezdrží dlouho, nevadí mi to. Souhlasím s tou akcí, jen aby se tím něco změnilo,“ vyjádřila svůj názor řidička Lada Mrázková. Naopak šoférovi kamionu z Polska povolily nervy a místní měli jediné štěstí, že na ně vulgarismy chrlil v rodném jazyce.

Blokáda nakonec skončila o půlhodiny dříve, než měla. Policistům monitorujícím dění se totiž nepodařilo odklonit nadměrný náklad, a tak se silnice ucpala. Aktivisté nesli přítomnost strážců zákona s nelibostí.

„Všechny policajty bych tu ubytoval, měli nás nechat na pokoji,“ rozčiloval se třeba Ivo Plšek.