Tradici silvestrovského plavání založil v roce 1971 přerovský rodák a první český přemožitel kanálu La Manche František Venclovský.

Do mrazivé lázně se přitom letos ponořily více než tři desítky odvážlivců.

„Celá tradice vznikla v roce 1971, kdy si chtěala na Silvestra zaplavat v Bečvě skupinka otužilců z Přerova a Olomouce – mezi nimi i František Venclovský nebo nestor zimního plaveckého sportu Ladislav Nicek z Olomouce,“ přiblížil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. K zakladatelům dnes už typické silvestrovské show v Přerově se postupně přidávali další nadšenci.

„V roce 2001, kdy uplynulo třicet let od přeplavání kanálu La Manche Františkem Venclovským a zároveň pět let od jeho úmrtí, byla slavnému rodákovi v Přerově odhalena pamětní deska. U břehů řeky Bečvy se začaly poslední den v roce pravidelně scházet tisícovky lidí,“ podotkl Přidal.

Silvestrovská show má své rituály. Slavnostní nástup borců, pozdrav do nového roku od primátora města, promenáda v plavkách a kostýmech a vyhodnocení nejlepší masky.

Nechybí ani odevzdání symbolické kytičky Františku Venclovskému, kterou otužilci posílají duchovnímu otci celého klání po vodě a nebo ledové kře. Stejné to bylo i letos.

„Plavalo se výborně, myslím, že podmínky jsou ideální. Voda byla příjemná a osvěžující. Pro mě je to vždycky nezapomenutelný zážitek,“ pochvaloval si třeba devatenáctiletý Petr Zámečník z přerovského klubu dálkového a zimního plavání.

Ten se silvestrovské show zúčastnil už potřetí a letos získal dokonce vítěznou trofej za nejlepší masku.

„Vybral jsem si masku mrtvoly a trochu ji oživil parukou. Šálu jsem ale bohužel ztratil ve vodě,“ líčil po skončení show. Vůbec poprvé si zaplaval na Silvestra v ledové Bečvě Martin Pospíšil z Přerova. „Chtělo by to asi zvyk. Mrazí mě celé tělo. Dalších deset minut už bych tam asi nevydržel,“ poznamenal.

Jeden ze zakladatelů silvestrovského plavání v Přerově a nejstarší letošní účastník show Milan Svoboda, který bude mít osmdesát let, k tomu dodal:

„Rozumná doba, po kterou by měl plavec zůstávat ve vodě, je třicet minut. Víc určitě ne. Teplota vody byla dobrá, ale ideální by samozřejmě bylo, kdyby napadlo tak půl metru sněhu,“ řekl.

Pamětník: Musel jsem zmrzlé plavky rozrhnout

Za éry svého zimního otužování v řece Bečvě si Milan Svoboda pamatuje i rekordně nízké teploty.

„Jednou jsem se koupal v Bečvě a bylo – 25 stupňů Celsia. Když jsem se pak dostal na břeh, musel jsem plavky roztrhnout, protože mi umrzly na těle,“ zavzpomínal. Tak zlé to ale letos na Silvestra s počasím nebylo.

„Voda má kolem jednoho stupně a na vzduchu je mínus pět,“ přiblížil povětrnostní podmínky mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Do show otužilců se letos zapojilo na dvacet čtyři plavců – z toho tři ženy a dvanáct potápěčů, kteří asi dvě hodiny před zahájením vystoupení pomáhali s vysekáváním bazénu.

Řeka Bečva je už totiž několik dní zamrzlá. Právě potápěči zpříjemnili celou show svými tanečky na ledě a fotbálkem s ledovými krami.

„Děláme jen křoví a navíc, neopren nás ochrání před vlivy počasí,“ zažertoval jeden z nich.