„Ztráta byla zjištěna v neděli, ale už minulý týden jsme si všimli, že je trojzubec uvolněný,“ řekl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Podle něj si lidé hned v pondělí všimli, že hledaný předmět leží na dně řeky. Jeden ze strážníků ho tedy ještě tentýž den odpoledne vylovil z vody.

„Jsme zřejmě bohatý národ, když nejprve rozbíjíme věci, a pak jejich opravu platíme ze svých daní,“ komentoval opakovaný vandalský čin mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle něj přišla totiž barokní socha o část ruky už několikrát – naposledy v září roku 2008.

„Chybějící části sochy byly nakonec nalezeny. Museli jsme je ale přilepit a provést tmelení,“ uvedl tehdy restaurátor Josef Faltus, který prováděl práce na rekonstrukci. I tehdy byl ztracený trojzubec nalezený v řece a vrátil se zpět na své původní místo. Město za opravu sochy zaplatilo 15 tisíc korun.

Proč?

Podle zástupce ředitele Městské policie Ladislava Petrovské je těžké pochopit pohnutky pachatelů takových činů.

„Vandalství nemá žádné logické vysvětlení. Může se jednat třeba o sázku nebo snahu si něco dokázat,“ komentoval Petrovský fakt, že neznámý pachatel už podruhé symbol vládce moří pouze vyrval a vhodil do Bečvy.

Nabít volty a dát ránu

Lidé, kteří procházeli kolem v době, kdy strážníci vytahovali předmět z vody, nad takovým činem jen kroutili hlavou.

„Stačilo by ho nabít tak dvanácti volty. Kdo by na něj chytl, dostal by ránu a zapamatoval si to,“ vyjádřil svůj názor jeden z Přerovanů.

„Kdyby byl trojzubec v soše lépe ukotvený, pachatelé by s jeho krádež měli více práce,“ myslí si zase jiný z občanů. „Takoví grázlové by měli trpět a zaplatit za to, co napáchali,“ poznamenal František Lukáš z Přerova.

Nejen socha, ale i osvětlení

Sochu Neptuna provází smůla už delší dobu. V minulosti byla totiž umístěna v proluce ve Wilsonově ulici v Přerově. „I tady se stávala terčem vandalů, není to první případ,“ vzpomněl mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Terčem vandalů se stalo už počátkem roku také osvětlení městských hradeb poblíž Neptuna. Za uvedení nasvícení do původního stavu radnice zaplatí čtvrt milionu korun.