Obyvatelé Kojetína si ve čtvrtek užili velkolepý průvod krojovaných Hanáků, do kterého se zapojily soubory z Moravy, ale i z Čech.

Mezi účinkujícími mohli spatřit domácí Hanáckou besedu Kojetín, ale i Hanáckou mozeku Litovel, Mánes z Prostějova, mužský sbor Rovina z Olomouce, soubory z Kralic na Hané, Přerova, Kroměříže, Postřelmova nebo z Prahy.

„Je krásné, když se všichni Hanáci sejdou a je vidět kroje z různých oblastí. Náš soubor je specifický tím, že v něm tančí maminky s dětmi, což nikde jinde není,“ řekla jedna z účastnic krojovaného průvodu Alena Brázdilová z Omladiny Martinice.

„Od nás z Prostějova budou vystupovat jak děti z malého Mánesa, tak i dospělí. Ludmila Mátlová-Uhrová, která z Kojetína pocházela, je pro nás velmi důležitá osoba, protože bez ní bychom nebyli ani my. Neměli bychom z čeho čerpat a podle čeho tancovat,“ dodala Kateřina Piňosová ze souboru Mánes.

Ve zchátralé budově bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově má vzniknout nové sídlo magistrátu.
Přerov uspěl s dotací, na rekonstrukci bývalého Emosu získá 167 milionů

Stejně vnímá kojetínskou rodačku také Tomáš Barbořík, šéf Folklorního souboru Haná Přerov.

„Je to nejvýznamnější sběratelka tanců, zejména z Tovačovska a okolí a my z nich čerpáme takřka výhradně, podobně jako ostatní soubory,“ zmínil.

Odhalení památní desky

Folkloristce a sběratelce národopisu na Hané byla ve čtvrtek odpoledne odhalena na jejím rodném domě ve Vyškovské ulici pamětní deska. V prostorách Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí se pak uskutečnila výstava, která její bohatou tvorbu připomíná.

Na expozici zapůjčila předměty z rodinné sbírky dcera Ludmily Mátlové-Uhrové Anna Antlová, která na Setkání Hanáků nemohla chybět. Ta je podle svých slov ráda, že se o práci její maminky díky letošnímu Setkání Hanáků více ví.

„Zájem mojí maminky mě přivedl k lásce k folklóru, především písním. Na Hané tehdy nebyl zaznamenán jediný tanec ani písnička, na rozdíl třeba od jižní Moravy, takže její práce měla obrovský smysl. Maminka se sbírání lidových písní a tanců věnovala až do konce svého činorodého života. Byla velmi pracovitý, zlatý člověk,“ řekla dcera folkloristky, které je dnes téměř osmdesát let.

„Z odhalení pamětní desky mám obrovskou radost, protože maminka by ji měla taky,“ podotkla.

Setkání Hanáků nabídlo ve čtvrtek od rána pestrý program. Kromě ranní bohoslužby se zpěvy a krojovaného průvodu ulicemi Kojetína si návštěvníci užili také vystoupení národopisných souborů.

„Součástí akce je i komentovaná přehlídka krojů Hané, pásmo dětských souborů a domácí chasa z Kojetína předvede ukázku hodového práva s vyplácením na gatě. Vyvrcholením programu je taneční pocta významné kojetínské rodačce, do které se zapojilo několik souborů,“ shrnul Jan Žůrek z pořádajícího Hanáckého folklorního spolku v Prostějově.