„Počasí nádherně vyšlo, takže to byl moc příjemný zážitek. Na Libavé oceňuji hlavně klid od automobilového provozu, který je pro cyklisty stálým problémem. Letos jsem byl na Bílém kameni potřetí, příště se určitě opět zúčastním,“ uvedl Marek Šobáň ze Šumperka.
Organizátoři letos vytyčili celkem 143 kilometrů tras, které byly přístupné také pro pěší. Cesty tradičně vedly neobydlenými pustinami vojenského prostoru. Nejen po silnicích, ale také po polních i lesních cestách.
„Je to výborná příležitost, jak si prohlédnout jinak nepřístupná místa a projet se krásnou přírodou. Nevadilo mi proto ani trochu komplikované přihlašování, i když bylo určitě jednodušší než dřív. Letos stačil občanský průkaz a každý dostal také mapu,“ doplnil Šobáň.
Rodiny s dětmi a důchodci mohli navíc využít autobusy, které vyjížděly z okolních obcí a na osmi zastávkách daly možnost prohlédnout si nejzajímavější místa vojenského prostoru. „Letos jsme zhruba o tisícovku překonali rekord v počtu návštěvníků, který doposud pocházel z roku 2007.
Jezdí sem i rodiny s malými dětmi, které celý výlet bez problému zvládají, záleží spíš na rodičích, zda trasu naplánují s rozumem,“ uvedl Jaroslav Koš z pořadatelského Autoveloklubu.
Jaký také byl Bílý kámen 2009
- - akce se zúčastnil rekordní počet 6.279 cykloturistů (což je překonání rekordu z roku 2007 téměř o 300 účastníků)
- - účastníci akceptovali podmínky propozic a téměř stoprocentně dodržovali povolené trasy pohybu po vojenském prostoru
- - na akci bylo najeto minimálně 300.000 cyklokilometrů (další rekord akce)
- - došlo jen k dvěma vážnějším úrazům (otřes mozku s poraněním obličeje a zlomenina klíční kosti s dalšími zhmožděninami hlavy a jiných částí těla) za zásahu rychlé pomoci
- - pro další ročník Bílého kamene bude vzhledem k náročnosti terénu a počtu účastníků vypsána povinnost užití cyklistických přileb všemi zúčastněnými
Linda Lešikarová