Rej masek vyrazil před devátou ráno od sídla spolku Cukrle v ulici U Bečvy a vydal se podél řeky a hradeb na Masarykovo náměstí.

Nechyběl hudební doprovod Hanácké mozeky z Litovle a cimbálovek Okybača z Lipníku a Primáš z Přerova. Na radnici už čekal chasu se stárkem starosta, který jí předal masopustní právo.

Slivovice tekla proudem a po koláčcích se jen zaprášilo.

„Když mi slíbíte, že špatnosti budete sódiť a trestať, z moci mně svěřené vám právo a s ním i vládu nad městem předám,“ přivítal chasu starosta, jehož role se tentokrát zhostil radní Jakub Navařík.

„Tak já si myslím, že vám toto všechno slíbit možu, protože slibem nezarmótiš. A za to předaný právo, koláčky a slivovicu děkuju,“ odpověděl stárek v podání Tomáše Barboříka z přerovského Folklorního souboru Haná.

Prostory bývalé galerie v Pasáži v Přerově prochází stavebními úpravami. Místo výstav obrazů a uměleckých děl zde budou sídlit úředníci, kteří zajišťují agendu občanek a pasů.
Náhradní prostory pro zrušenou galerii v Pasáži? V bývalém bufetu nebude

Pak už následovalo tradiční zvolání „Zhosta, chaso, zhosta, máme masoposta!“ a bujaré veselí mohlo začít. Starosta si zatančil se stárkou, medvěda vzal do kola každý, kdo šel zrovna kolem.

Mezi maskami nechyběla ani smrtka, které se tentokrát místo Magdy Barboříkové ze spolku Cukrle zhostila jiná členka folklorního souboru Marta Miková.

Skok přes kosu

„Máme tento rok konečně hánáckó smrtko, takovó pěkně bóbelató, ne vychrtló. Dófám, že se toho zhostím dobře a neudělám kolegyni ostudu,“ smála se Marta Miková.

„Smrtka je tradiční maska - kdo přeskočí přes moji kosu, ve zdraví se dalšího masopustu dožije a já si pro něho rozhodně ten rok nepřijdu,“ dodala.

V masopustním průvodu nechyběla ani cikánka. „Mám za úkol ohlídat kabelky, mobily, foťáky, ale hlavně kreditky s PINem, protože bez něho só nám k ničemu,“ řekla. V jednom kole byl i medvěd se stárkovou.

„Jsme se stárkem vedoucí chasy a mým úkolem je hlídat ho,“ přiblížila svou postavu stárková Petra Kopřivová.

V Přerově začala tento týden dlouho očekávaná stavba cyklostezky v ulici Pod Valy.
V Přerově začala stavba cyklostezky Pod Valy. Rekonstrukce potrvá do května

Maškary se vydaly od radnice na faru, kde se chasa zastavila na taneček a koblihy se slivovicí, a pak pokračovala dál do prodejny Jirků v Jiráskově ulici.

„Připravili jsme se na masopust jako každoročně koláčky, které jsou z vedlejší pekárny, zajistili jednohubky a uvařili čaj. Medvěd a masky totiž většinou bývají žízniví, protože je jim horko,“ prozradila Lenka Jirků, která si s chutí zatančila s medvědem.

Obnovená tradice

Průvod pokračoval přes Jiráskovu a Wilsonovu ulici na Horní náměstí k přerovskému zámku.

„Jsem rád, že se před lety v našem městě podařilo tradici masopustu obnovit. I přesto, jaké je dnes počasí, mám obrovskou radost z toho, kolik lidí přišlo,“ pochvaloval si starosta v podání Jakuba Navaříka.

„Kroj mám zapůjčený a jediný problém, na který jsme narazili, byl s botami. Naštěstí mám historický sokolský kroj, a tak jsem použil boty z něj,“ uzavřel.