„Lidé přicházeli a byli netrpěliví, chtěli se dostat dovnitř, ale nemohli. Je to tak pokaždé,“ řekl člen hlídací služby Pavel Duda.

Kvůli květinové přehlídce, zahradnickým potřebám či inspiraci se do Olomouce sjeli lidé ze všech koutů naší země i zahraničí. Vzali si třeba i dovolenou a nevadilo jim ani časné vstávání.

„Jeli jsme sem autobusem a vstávala jsem o půl páté. Vybrali jsme si začátek, protože je první den asi nejlepší, je toho tady nejvíc. Přijeli jsme si koupit nějakou kytku a taky se trochu odreagovat,“ vysvětlila s úsměvem Zdeňka Pernicová, která do Olomouce přijela z Hradce nad Svitavou na Svitavsku. Marie Valentová z Lesnice na Zábřežsku to měla do Olomouce o kousek blíž.

Vstávala v šest hodin a kvůli návštěvě květinové Flory si vzala dovolenou. „Vydali jsme se podívat na tu krásu, potěšit se srdíčkem i okem. Jezdím sem tak jednou do roka,“ vysvětlila žena, která si přijela vybrat nějaké kytky do truhlíku a taky na zahradu nějaký stromeček.

„Vyrazila jsem už v šest ráno, máme to dál, tak abych to stihla. Specielně kvůli Floře jsem si vzala dovolenou, ale zítra jdu zase do práce. Dnes to mám spojené s výletem do Olomouce,“ dodala.

Pro muškáty a pelargónie přijeli další návštěvníci z Kyjova. „Přijíždíme sem kvůli výzdobě na balkon a pak bychom chtěli dceři koupit magnolii nebo javor červený a hlízy gladiol. Samozřejmě ale půjdeme i do pavilonu, podívat se na expozici, na to se těšíme,“ vysvětlil Oldřich Mikulášek.

Tradičně pak podle vedení Flory projde výstavnickými branami v první den konání akce přibližně okolo devíti tisíc lidí. „Nejvíce návštěvníků pak přichází o víkendu, hlavně v sobotu, kdy přijíždějí i zahraniční zájezdy,“ uvedla mluvčí Výstatviště Zuzana Studená. V loňském roce pak jarní etapu navštívilo celkem 86903 návštěvníků. Výstava potrvá do 26. dubna.